Kompetencje do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji w sprawach ustalenia kwoty nienależnie lub nadmiernie pobranych płatności będzie miał kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Taką zmianę wprowadza jeden z wchodzących dziś w życie przepisów ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ma to spowodować, że postępowania w sprawach pobranych płatności będą rozpatrywane szybciej. Usprawni to cały proces, szczególnie wtedy, gdy pojawi się konieczność zwrotu płatności. Okazuje się bowiem, że takie informacje najczęściej są ujawniane właśnie w powiatowych agencjach. Ustawodawca uznał więc, że nie jest zasadne, aby całe postępowanie musiał rozpatrywać prezes ARiMR. Dzięki temu przestanie być konieczne kopiowanie i przesyłanie do niego akt sprawy.
Wchodzące w życie rozwiązania są jedynie częścią nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, których większość przepisów weszła w życie jeszcze w marcu tego roku. Określiły one m.in. zasady płatności do upraw tytoniu. Zgodnie z nimi płatność do tytoniu przyznaje się rolnikowi, który w danym roku spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o jej przyznanie za ilość surowca tytoniowego nie większą, niż wynikająca z umowy na tę uprawę. Warunkiem jest, by uprawa była prowadzona w rejonie spełniającym odpowiednie wymagania jakościowe. Dotyczy to rejonów: lubelsko-podkarpackiego, świętokrzysko-małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazurskiego oraz dolnośląskiego. To na tych obszarach są sprzyjające warunki klimatyczno-glebowe dla upraw tytoniu.
Podstawa prawna: nowelizacja ustawy z 27 stycznia 2012 r. DzU z 6 marca, poz. 243