Aktualizacja: 19.03.2025 06:08 Publikacja: 11.02.2025 16:36
Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski
Foto: PAP/Paweł Supernak
Panie prokuratorze, został pan zawieszony na pół roku w pełnieniu obowiązków przez Adama Bodnara, prokuratora generalnego. To pokłosie sprawy dotyczącej zamachu stanu, w której doniesienie złożył Bogdan Święczkowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Za co konkretnie został pan zawieszony?
Motywów pisemnych tej decyzji nie znam. Nie doręczono mi jej. Zostałem poinformowany przez panią z Biura Kadr Prokuratury Krajowej tuż po godzinie 8 rano we wtorek, że taka decyzja została podjęta. Oczywiście tej decyzji chwilowo podporządkowałem się, choć będę składał od niej odwołanie. Prokurator generalny nie miał prawa zawiesić mnie jako zastępcę prokuratora generalnego, bo przecież tutaj jest w pewnym sensie wkroczenie w kompetencje pana prezydenta. Jako prokuratora prowadzącego śledztwo – miał prawo. Prokurator generalny dosłownie godzinę po wydaniu przeze mnie decyzji o wszczęciu śledztwa w sprawie ustrojowego zamachu stanu, został poinformowany dwukrotnie pisemnie o podjętej decyzji i z prośbą o nadanie kolejnego numeru kancelaryjnego (tzw. SDS). Chodziło o nadanie odpowiedniej sygnatury do prowadzonego postępowania.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w poniedziałek skargi kasacyjne dotyczące budowy zamku w Stobnicy w województwie wielkopolskim. Wyrok oznacza, że pozwolenie na budowę obiektu jest ważne.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Aplikacja uzupełniająca powinna trwać dłużej niż 18 miesięcy. Należałoby wprowadzić możliwość wielokrotnego zdawania egzaminu. Ponadto egzaminy ustne powinny być nagrywane – uważa Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W 2024 r. gwałtownie, bo o ponad 14 proc., wzrosła liczba jednodniowych zwolnień lekarskich – wynika z najnowszego raportu ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Wystąpiłam drogą służbową z wnioskiem o zapewnienie ochrony z uwagi na niezliczoną liczbę kierowanych wobec mnie gróźb karalnych - poinformowała prokurator Ewa Wrzosek, która w ubiegłą środę przesłuchiwała Barbarę Skrzypek.
Barbara Skrzypek nie interesowała się inwestycją tzw. dwóch wież, wynika z opublikowanego przez prokuraturę protokołu zeznań. Swój głos jako udziałowiec oddała prezesowi PiS – wynika z zeznań, jakie złożyła jako świadek.
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uniewinnił sierżant sztabową Paulinę Sobień. W pierwszej instancji funkcjonariuszka została skazani za przekroczenie uprawnień podczas interwencji u prokuratora, opiekującego się dzieckiem. Badanie alkomatem wykazało, iż mężczyzna miał ponad pół promila alkoholu.
„Łączenie przesłuchania, które miało miejsce w środę, ze zgonem który nastąpił trzy dni później, jest przekroczeniem granic przyzwoitości" - napisał w serwisie X minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do sprawy śmierci Barbary Skrzypek.
We wtorek prokuratura przekazała, że przyczyną śmierci Barbary Skrzypek był rozległy zawał. Tak wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała protokół przesłuchania Barbary Skrzypek, do którego doszło 12 marca 2025 roku. Trzy dni później Skrzypek, w przeszłości wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, zmarła.
Prokurator Ewa Wrzosek miała prawo nie dopuścić adwokata do przesłuchania Barbary Skrzypek. Była to jednak błędna decyzja biorąc pod uwagę prawo do korzystania z pomocy prawnej. Nigdy nie odmówiono mi udziału w takich czynnościach – mówi mec. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas