Prezydent miasta wstrzymał mężczyźnie wypłatę zasiłku dla bezrobotnych od kwietnia do maja 2013 roku, z uwagi na informację, iż nie stawił się osobiście na Targach Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Wziął również pod uwagę, iż bezrobotny pozostawał w tym czasie niezdolny do podjęcia pracy, w związku z pobytem w sanatorium. Wskazał na przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którymi osoba bezrobotna zachowuje prawo do zasiłku za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadający w okresie przysługiwania zasiłku, o ile przedstawi zaświadczenie lekarskie na odpowiednim druku ZUS-ZLA. Zdaniem prezydenta mężczyzna takiego zaświadczenia nie przedłożył, w związku z tym pozbawiono go zasiłku za wskazany w decyzji okres.
Kuracjusz złożył odwołanie do wojewody. Zaznaczył, że dyrekcja sanatorium odmówiła mu wystawienia zaświadczenia twierdząc, że ta placówka nie jest szpitalem. W związku z tym otrzymał tylko zwykłe pismo potwierdzające pobyt w lecznicy, które przedstawił również prezydentowi miasta.
Mężczyzna przedłożył także zaświadczenie lekarskie ze szpitala miejskiego potwierdzając jego pobyt w sanatorium. W jego ocenie przedstawienie druku ZUS ZLA nie było możliwe z przyczyn prawnych. Nie wiadomo w ogóle, kto mógłby taki dokument wydać.
Wojewoda utrzymał decyzję w mocy. Zwrócił uwagę, iż w sprawie ustalono, że w okresie od kwietnia do maja mężczyzna przebywał w sanatorium, mimo to nie udokumentował odpowiednim zaświadczeniem lekarskim swojej niezdolności do pracy z powodu choroby. Zdaniem urzędnika przedłożone przez niego zaświadczenia, były w tym zakresie niewystarczające.
Wojewoda powołał rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, zgodnie z którym bezrobotnemu uprawnionemu do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, w przypadku czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny w przypadkach, o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, powiatowy urząd pracy wypłaca zasiłek lub stypendium po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Brak takiego zaświadczenia w aktach sprawy, skutkowało wstrzymaniem wypłaty zasiłku dla bezrobotnych.