Posłanka Lewicy: Nie przyjmować migrantów z Lampedusy, nie rozbierać muru na granicy

Polska nie powinna partycypować w przydziale migrantów, którzy przybyli do Lampedusy - zadeklarowała Anna Maria Żukowska. Posłanka Lewicy wyraziła też w RMF FM pogląd, że mur na granicy Polski z Białorusią nie powinien być w najbliższym czasie demontowany.

Publikacja: 19.09.2023 12:27

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W ostatnim czasie na włoską Lampedusę przybywają codziennie tysiące migrantów z Afryki. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że "potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko" oraz wezwała państwa członkowskie UE do "dobrowolnej solidarności" i przyjmowania migrantów z Włoch.

Czy Polska powinna przyjąć część migrantów z Lampedusy? - została we wtorek w RFM FM zapytana posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. - Polska nie powinna partycypować w tym przydziale, podziale - padła odpowiedź.

Czytaj więcej

Rząd przyjął uchwałę ws. nielegalnej imigracji. Kaczyński mówił o "najeździe", Morawiecki o Tusku

Posłanka Lewicy: Polska przyjęła już miliony Ukraińców

Zdaniem posłanki, Polska powinna pomóc Włochom "tak jak pomagaliśmy przy pożarach w Grecji, wysyłając jakąś ekipę, szpital polowy, taki rodzaj pomocy".

- Bo to jest też wartość symboliczna solidarności i ona się liczy w polityce, bo to jest po prostu także pijar, natomiast Polska powinna jasno i twardo mówić, że przyjęła ponad cztery miliony uchodźców w szczytowym okresie, a w tej chwili przebywa ich ok. dwa miliony, z terenów ogarniętych realną wojną, z Ukrainy i państwa, które z kolei nie przyjęły tylu uchodźców, mają przestrzeń do tego, żeby zaopiekować się osobami, które trafiły na Lampedusę - podkreśliła.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak: Trzeba zablokować imigrację z państw muzułmańskich

Żukowska: Próbuje się to przerzucić na kraje mniejsze, takie jak Polska

Szef MSW Francji Gérald Darmanin mówił, że Paryż nie przygotowuje się do przyjęcia migrantów z Lampedusy. - Francja i Niemcy zamknęły swoje granice, jednocześnie namawiając do wielkiej europejskiej solidarności - skomentowała posłanka Lewicy.

Na uwagę, że "mówi językiem Prawa i Sprawiedliwości", Anna Maria Żukowska odparła: - Jestem odsądzana od różnych języków. Jestem przedstawicielką Lewicy i stwierdzam fakty.

- To jest coś, co nie powinno zafunkcjonować, to jest moim zdaniem hipokryzja części europejskich krajów, akurat tych największych gospodarek, tak się składa niestety i próbuje się to przerzucić na kraje mniejsze, takie jak Polska - dodała.

Czytaj więcej

Spięcie przed TVP. Przerwane wystąpienie Donalda Tuska

Żukowska oceniła, że Polska ma w Europie "zły pijar". - Prawo i Sprawiedliwość z takimi ludźmi jak Rau (minister spraw zagranicznych - red.) czy jak Wawrzyk (odwołany niedawno wiceszef MSZ - red.) nie umie prowadzić dyplomacji - powiedziała.

Żukowska przeciw zasadzie przymusowej relokacji imigrantów

Prowadzący rozmowę zwrócił uwagę, że problem z migrantami przybywającymi masowo do Europy nie jest nowy i że w 2014 r. pojawiły się postulaty "niedobrowolnej relokacji", czyli tego, by to KE decydowała, ile poszczególne państwa członkowskie mają przyjąć migrantów.

- W ogóle to nie rozwiązuje problemu nielegalnej migracji do Europy - odparła posłanka Lewicy. - Ani Polska, ani Europa nie ma żadnej sensownej polityk emigracyjnej, wizowej, wspólnej polityki migracyjnej - dodała przekonując, że do Europy "można się dostać tylko udając uchodźcę, czyli nielegalnie, czyli bez wiz, to znaczy, że nie stwarza się szansy osobom, które chciałyby rzeczywiście pracować na przyjazd, na osiedlenie się". - To nieprawda - replikował dziennikarz mówiąc, że do Polski przyjeżdżają m.in. osoby z Afryki, które zdobywają wizy.

Czytaj więcej

Mentzen: Gdzie wdzięczność Ukraińców? Wykorzystali frajerstwo polskiego rządu

- Czy Polska powinna poddać się zasadzie przymusowej relokacji imigrantów, forsowanej przez Komisję Europejską? - zapytał prowadzący wywiad. - Nie - odparła posłanka Lewicy.

- (Polska) powinna skutecznie argumentować, że jesteśmy krajem, który już jest zaangażowany w zajmowanie się uchodźcami, ponosi z tego tytułu duże nakłady i to nie Polska powinna przyjmować uchodźców z innych kierunków, bo my mamy z kierunku wschodniego, z wojny w Ukrainie bardzo dużo osób, którymi się zajmujemy jako państwo, jako obywatele - mówiła Anna Maria Żukowska.

Czy mur na granicy z Białorusią powinien zostać rozebrany?

W RMF FM posłanka została też zapytana o zaporę na granicy polsko-białoruskiej. - Czy pani uważa nadal, że mur na granicy z Białorusią powinien zostać rozebrany? - padło pytanie.

- Ten mur został już zbudowany za całkiem ciężkie pieniądze - być może można go było zbudować taniej i na pewno to sprawdzimy - ale on już stoi i uważam, że nie powinien być w najbliższym czasie demontowany - odpowiedziała Żukowska. Dodała, że bardzo by chciała, by kiedyś można było rozebrać mur na granicy Polski i Białorusi.

Czytaj więcej

Kryzys na Lampedusie: Europa odwraca się od Włoch w sprawie nielegalnych imigrantów

- Ale to naprawdę musiałyby się zmienić różne okoliczności, ale jeżeli w Białorusi rzeczywiście kiedyś zapanuje demokracja, zmieni się władza, to będzie wtedy moment, żeby o tym pomyśleć - powiedziała Anna Maria Żukowska.

Zapytana, czy nie żałuje, że jesienią 2021 r. w Sejmie wraz z całym klubem Lewicy głosowała przeciwko budowie muru na granicy posłanka odparła, że nie żałuje swoich głosowań. Dodała, że ludzie zdeterminowani są w stanie pokonać każdy mur. - Tak było i z murem berlińskim, i z murem Trumpa - stwierdziła.

W ostatnim czasie na włoską Lampedusę przybywają codziennie tysiące migrantów z Afryki. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że "potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko" oraz wezwała państwa członkowskie UE do "dobrowolnej solidarności" i przyjmowania migrantów z Włoch.

Czy Polska powinna przyjąć część migrantów z Lampedusy? - została we wtorek w RFM FM zapytana posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. - Polska nie powinna partycypować w tym przydziale, podziale - padła odpowiedź.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Marcin Romanowski o nagraniach ws. Funduszu Sprawiedliwości: Burza w szklance wody, prowokacja
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy