Komisja „pomyliła” kandydatów? W Brzezinach konieczna może być trzecia tura wyborów

W Brzezinach w województwie łódzkim może dojść do powtórzenia wyborów na burmistrza - informuje Radio Łódź. Wszystko przez błąd przy liczeniu głosów ze względu na identyczne imiona kandydatów.

Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze

To już oficjalne wyniki: W drugiej turze wyborów prezydenckich we Wrocławiu zmierzą się prezydent Jacek Sutryk i kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar.

Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie politycy partii świętowali swój wynik w wyborach samorządowych. Za prezesem Jarosławem Kaczyńskim na scenie pojawił się Jacek Kurski.

Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach

Z badań exit poll wynika, że wybory samorządowe wygrywa Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. Partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła w sześciu województwach, o trzech mniej niż w wyborach samorządowych w 2018 roku.

Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować

- Dzisiejszy sukces powinien być traktowany jako zachęta do bardzo zdecydowanego, energicznego działania. Do rozbudowany naszej partii, a także do tworzenia wielkiej koalicji, która będzie zwyciężała - mówił po opublikowaniu wyników badania exit poll prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu

Frekwencja w wyborach samorządowych do godziny 17 wyniosła 39,43 proc. - podała PKW na konferencji prasowej o 18:30.

Nowy sondaż partyjny. Koalicja Obywatelska z największym wzrostem poparcia. Wyprzedziła PiS

Na przełomie stycznia i lutego największy wzrost poparcia zaliczyła Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu partyjnego United Surveys dla Wirtualnej Polski. Największy spadek zanotowała Trzecia Droga.

Sondaż CBOS: Koalicja Obywatelska dogoniła PiS. Pięć ugrupowań powyżej progu

W sondażu partyjnym przeprowadzonym w styczniu przez CBOS Koalicja Obywatelska uzyskała 29 proc. głosów, tyle samo co Prawo i Sprawiedliwość

Sąd Najwyższy orzekł ws. październikowych wyborów do Sejmu i Senatu [INFOGRAFIKA]

Po rozpoznaniu 1177 protestów Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN i stwierdzeniu zasadności 14 z nich uznała, że żaden z nich ani wszystkie razem nie dają podstaw do stwierdzenia nieważności wyborów do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 roku.

Polska i Czechy naruszają prawa wyborcze - twierdzi rzecznik TSUE

Odmawiając obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami Polski, ale tu mieszkają, prawa do członkostwa w polskich partiach politycznych, nasz kraj naruszył prawo Unii w dziedzinie praw wyborczych - uważa rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości Jean Richard de la Tour. Taką samą opinię wyraził w sprawie podobnego zakazu obowiązującego w Czechach.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN orzeknie o ważności wyborów do parlamentu

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma w czwartek rozstrzygać w kwestii ważności październikowych wyborów. Niespodzianek nie należy się spodziewać.

Wybory ważne czy nieważne? Hermeliński: byłby skandal i rewolucja na ulicach

11 stycznia Sąd Najwyższy orzeknie o ważności lub nieważności wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października 2023 r. Jak powiedział w TOK FM Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku i były przewodniczący PKW, uchwała będzie ostateczne. Co jeśli SN stwierdzi nieważność wyborów?

W styczniu uchwała SN ws. ważności wyborów. Ale czy będzie ważna?

11 stycznia 2024 r. pełny skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zajmie się ważnością ostatnich wyborów parlamentarnych. Orzeczenia europejskich trybunałów wskazują, że o ważności wyborów rozstrzygać będą sędziowie powołani wadliwie.

Sąd Najwyższy orzekł ws. referendum

Sąd Najwyższy podjął uchwałę o ważności referendum krajowego przeprowadzonego 15 października 2023 roku. Rozprawę przed pełną Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zdominowała kwestia rozbieżności co do oceny naruszeń komisji wyborczych, których członkowie nierzadko pytali głosujących przy wydawaniu list, czy chcą także listę do głosowania w referendum.

Nowy sondaż partyjny: Poparcie dla PiS spada, dla KO jeszcze bardziej. Na fali Konfederacja

W ciągu dwóch tygodni listopada największy spadek poparcia zaliczyła Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu partyjnego United Surveys dla Wirtualnej Polski. Największy wzrost zanotowała natomiast Konfederacja.

Marek Jakubiak zdiagnozował przyczyny porażki Zjednoczonej Prawicy. Doprowadziły do tego media i „rycerskość polityczna PiS”

- Środki masowego przekazu paręnaście milionów ludzi nastawiło wrogo do Prawa i Sprawiedliwości - utyskiwał Marek Jakubiak z koła poselskiego Kukiz'15, przyznając, że szanse na utworzenie rządu przez Mateusza Morawieckiego są małe.

SN badał już ponad 300 protestów wyborczych

Sad Najwyższy niemal codziennie wydaje kilkadziesiąt orzeczeń dotyczących protestów wyborczych i referendalnych, a ma jeszcze przyśpieszyć. Termin ich rozpatrzenia nie jest zagrożony zapewnia.

Pakt samorządowy. Nowa koalicja rządowa może wspólnie wystartować w wyborach

Pojawiają się pierwsze inicjatywy dotyczące przyszłorocznej kampanii przed wyborami lokalnymi – zwłaszcza jeśli chodzi o sejmiki wojewódzkie.