Wyniki wyborów samorządowych: są ostateczne wyniki

Zakończyła się pierwsza tura wyborów samorządowych. Polacy wybierali radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Śledzimy wyniki spływające do komisji wyborczych.

Aktualizacja: 25.10.2018 09:52 Publikacja: 25.10.2018 00:01

Foto: JANEK SKARZYNSKI

W pierwszej turze wyborów wyłoniono prezydentów m.in.: Warszawy, ŁodziBiałegostoku, Poznania, Katowic, Lublina i Wrocławia.

Druga tura odbędzie się min w Krakowie i Gdańsku.

Wyniki do sejmików: podkarpackie, lubuskie, łódzkie, opolskie, podlaskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie

 

 

13.25

Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, został wybrany na radnego sejmiku małopolskiego. Z największym poparciem w Krakowie.

13.12

Jak poinformowano na stronie internetowej gminy Kobiór, dwa dni po wyborach samorządowych zmarł Adam Zien, nowo wybrany radny.

12.45

Michał Szpądrowski,  usunięty ze sztabu Patryka Jakiego za antysemicki wpis sprzed ośmiu lat, zdobył ponad 9 tys. głosów w wyborach samorządowych. Był "jedynką" na jednej z list PiS do rady miasta i przez kolejne pięć lat będzie sprawował mandat.

11.20

Dominika Figurska znana jest widzom z produkcji telewizyjnych i filmowych, a także z TVP Info. Teraz aktorka została radną PiS w sejmiku województwa mazowieckiego.

10.50

Nie będę udawać, że Patryk Jaki jest politykiem, którego cenię. Nie lubię takiego stylu prowadzenia polityki - mówi nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

10.10

Donald Tusk gratuluje Rafałowi Trzaskowskiego sukcesu wyborczego i dziękuje Hannie Gronkiewicz-Waltz: "Bhawo Ty!".

09.40

Dlaczego Zjednoczonej Prawicy, która chciała "zmieść" PSL ze sceny politycznej, teraz zależy na koalicji ze Stronnictwem? - Polityka rządzi się swoimi prawami. Czym innym jest kampania, a czym innym interes kraju  - twierdzi Jarosław Gowin.

08.10

My proponujemy uczciwą pracę na rzecz społeczności lokalnej, PO proponuje konflikt z rządem; do polityków PSL należy wybór - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w radiowej "Jedynce". PiS zamierza negocjować ze swoimi ewentualnymi koalicjantami w sejmikach. Za powodzenie tych rozmów odpowiada Michał Dworczyk.

07.50

- Termin, w jakim ogłosiliśmy wyniki wyborów, nie jest nadmiernie długi - ocenia przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

07.30

Dobry wynik Prawa i Sprawiedliwości to zasługa trzech osób: Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego i Victora D'Honta - powiedział były rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Uznał jednak, że mimo trzech lat rządów PiS nie otrzymało od wyborców premii za przeprowadzone reformy.

Łapiński uważa, że prezes PiS docenia wygraną swojej partii na wschodzie Polski, ale do wygrania wyborów parlamentarnych potrzebne jest też poparcie w dużych miastach, gdzie rządzący ponieśli porażkę.

03.12

W pierwszej turze wyborów samorządowych wybrano 552 radnych sejmików wojewódzkich. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ich 254, Koalicja Obywatelska - 194 mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 70 mandatów. Oprócz tego Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 15 mandatów, SLD Lewica Razem - 11 mandatów. Mniejszość Niemiecka zdobyła 5 mandatów, komitet "Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska" uzyskał dwa mandaty, a komitet "Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty" - 1 mandat.

03.11

Frekwencja wyniosła 54,96 procent. W dziewięciu województwach większość w sejmikach wojewódzkich zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, podczas gdy Koalicja Obywatelska - w siedmiu.

03.10

Wojciech Hermeliński powiedział, że wszystkie protokoły z wyborów samorządowych obejmują łącznie ponad 120 tysięcy stron. PKW podała oficjalne i ostateczne wyniki wyborów. Jak dodał szef PKW, protokół dotyczący wyborów w Warszawie liczy około 1600 stron.

03.00

PKW PKW podała wszystkie wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich:

W województwie mazowieckim do Sejmiku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 24 mandaty. Koalicji Obywatelskiej przypadło 18 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 8 mandatów, Komitet Bezpartyjni Samorządowcy jeden. 

W Sejmiku Województwa kujawsko-pomorskiego Koalicji Obywatelskiej przypadło 14 mandatów, a 11 - Prawu i Sprawiedliwości. Czterech radnych wprowadziło Polskie Stronnictwo Ludowe, a Sojusz Lewicy Demokratycznej jednego.

Koalicja Obywatelska otrzymała 15 mandatów w województwie wielkopolskim. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 13 mandatów, a Polskie Stronnictwo Ludowe 7 mandatów. W sejmiku zasiądą też 3 przedstawiciele SLD Lewicy Razem oraz 1 z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy.

W sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego zasiądzie 12 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, 11 reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości oraz 7 pochodzących z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

23:30

Nadal do zatwierdzenia zostały protokoły z czterech województw: pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego

 

23:12

W pierwszej turze wyłoniono 1826 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

 

23:02

PKW poinformowało, że w drugiej turze głosowanie będzie dotyczyło wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 649 gminach i miastach. 

 

20:46

Około 21.00 Państwowa Komisja Wyborcza poinformuje, jak przedstawiają się cząstkowe wyniki plebiscytu na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 

20:13

„Bastion szczawiu i mirabelek" – to najłagodniejsze odgryzienie się przedstawicieli władzy za wynik wyborów na prezydenta Warszawy - pisze Paweł Kowal.

 

19:00

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku województwa lubelskiego. Partia zdobyła 18 z 33 mandatów.

 

17:47

- Wygrała wielka polityka, wygrał strach przed PiS i przed Patrykiem Jakim. Niestety te sprawy, które są dla mnie istotne, takie jak korupcja w warszawskim ratuszu, wyjaśnienie afery reprywatyzacyjnej, kwestia smogu, zagospodarowania terenu, ochrony zabytków, zeszły na drugi plan - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Jan Śpiewak, były kandydat na prezydenta Warszawy.

 

17:39

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej uważa premier Mateusz Morawiecki położył kampanię Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami samorządowymi.

 

17:20

 

16:37

"Po tych wyborach czuję się jak pies po wyjęciu z pralki. Jasne, że dla partii politycznej walka o miejsca w samorządzie wojewódzkim to absurd – to miejsce dla tych, co chcą tachlować cudze pieniądze. Jednak byłem przekonany, że ludzie będą chcieli wiedzieć, od osób nie zainteresowanych, kto te pieniądze marnotrawi i rozkrada” - napisał na Facebooku Janusz Korwin-Mikke.

 

16:06

Były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński krytycznie ocenił kampanię Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami samorządowymi. Na zarzuty odpowiedział szef sztabu PiS Tomasz Poręba.

 

15:55

Środa była kolejnym dniem analiz wyników wyborów samorządowych. W PiS zebrał się Komitet Wykonawczy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak wynika z naszych relacji z klubu PiS, prezes miał mówić, że jest zadowolony z wyników.

 

15:40

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi plan realizacji swoich obietnic. Jak zaznaczył, stanie się to na pewno przed objęciem funkcji prezydenta stolicy. Podkreślił również, że dopiero później skupi się na kwestiach personalnych i zapewnił, że zgodnie z zapowiedziami wiceprezydentem Warszawy będzie Paweł Rabiej.

 

14.30

Na Mazowszu w sejmiku wygrywa PiS, ale też nie może rządzić samo - zdobywa 24 mandaty. Koalicja Obywatelska - 18,  PSL - 8, Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

 

13.45

Dolnośląskie: PiS wygrywa w sejmiku, ale nie rządzi. W 36-osobowym sejmiku PiS będzie miało 14 mandatów, Koalicja Obywatelska - 13, Bezpartyjni Samorządowcy - 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska -2, PSL - 1.

 

13.05

W gminie Sidra na Podlasiu miała miejsce niespotykana sytuacja. Okazało się, że choć o urząd ubiegał się tam tylko jeden kandydat, i tak nie zdobył mandatu.

 

12.35

Monika Jaruzelska będzie jedyną reprezentantką komitetu SLD Lewica Razem w Radzie Warszawy.

 

12.05

Politykiem odpowiedzialnym za ustalanie partnerów koalicyjnych PiS w sejmikach został Michał Dworczyk. Ma negocjować ze wszystkimi. "Nawet z Koalicją Obywatelską".

 

10.50

PKW: Koalicja Obywatelska zdobyła 43,96 proc. głosów w wyborach do Rady Warszawy; PiS - 25,51; SLD Lewica Razem - 5,73.

 

10:40

Z poparciem 56,67 proc. głosujących Rafał Trzaskowski już oficjalnie został wybrany prezydentem Warszawy. Patryk jaki uzyskał poparcie 28,53 proc.

 

10:39

PiS zdobył 17 mandatów w wyborach do sejmiku województwa łódzkiego, co oznacza, że będzie mógł w nim rządzić samodzielnie. Koalicja Obywatelska zdobyła tu 12 mandatów, PSL - cztery mandaty. Kukiz'15, który zdobył 5,86 proc. głosów i przekroczył próg wyborczy nie zdołał wprowadzić do sejmiku żadnego radnego.

 

10:20

Dziś w południe spotyka się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL. Tematem ma być ocena wyników Stronnictwa uzyskanych w wyborach samorządowych.

 

10:17

Nie było po 1989 roku sytuacji, gdy wygrani wyborów tak bardzo się smucili, a przegrani byli w takiej euforii - pisze o wynikach wyborów samorządowych Marek Migalski.

 

09:54

- Aby odpowiedzieć na pytanie kto wygrał wybory samorządowe, trzeba mieć jakiś punkt odniesienia. Punktem odniesienia są poprzednie wybory. Z tego punktu widzenia liczy się poparcie uzyskane w wyborach, ale liczą się też zdobyte mandaty. W jednej i drugiej konkurencji wygrał PiS - mówił w #RZECZoPOLITYCE były premier Leszek Miller.

 

09:05

Jacek Majchrowski, walczący o reelekcję prezydent Krakowa, złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Chodzi o wypowiedź szefa rządu, w której zarzucał ekipie rządzącej miastem, że "nie zrobiła nic lub prawie nic" w związku z walką ze smogiem.

 

09:00

To był zły spot. Nie wiem, kto o tym zadecydował, to tajniki sztabu wyborczego  - mówił Jarosław Gowin na temat materiału wyborczego PiS ostrzegającego przed napływem imigrantów w przypadku wygranej PO w wyborach samorządowych. - Wstydziłem się - mówił minister nauki.

08:57

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski zdobył w wyborach samorządowych poparcie 56,77 proc. głosujących i zapewnił sobie reelekcję - wynika z oficjalnych danych PKW. Smogorzewski rządzi Legionowem od 2002 roku.

 

08:45

W Gliwicach o fotel prezydenta zmierzą się 4 listopada dwaj bezpartyjni kandydaci: urzędujący prezydent Janusz Grobel (39 proc.)  i Paweł Maj (32,68).

 

08:40

Polskie Stronnictwo Ludowe deklarując, że nie będzie współpracować w sejmikach wojewódzkich z PIS, skazuje się na marginalizację - uważa szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS).

 

06:15

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i Radia Zet wynika, że Jacek Majchrowski może być spokojny o reelekcję w Krakowie.

 

06:13

PiS, zdobywając kolejne sejmiki, realizuje plan, o którym pisała „Rzeczpospolita" przed wyborami – między innymi maksymalnego osłabienia bastionów PSL, takich jak woj. świętokrzyskie. To się udało. Sześć sejmików (stan w chwili zamykania tego wydania „Rzeczpospolitej") uznawane jest za bardzo dobry wynik - pisze Michał Kolanko.

 

04:40

Koalicja Obywatelska zdobyła 16 mandatów do Rady Miasta Gdańska. Drugie miejsce zajął PiS (12 mandatów), a trzecie - komitet Wszystko dla Gdańska (6 mandatów) - to oficjalne dane podane przez Miejską Komisję Wyborczą.

 

01:48

PiS może rządzić samodzielnie w województwie małopolskim. Zdobyło 24 na 39 mandatów. Koalicja Obywatelska sięgnęła po 11 mandatów, a PSL 4.

 

00:10

Jutro koło południa Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi wyniki wyborów do kolejnych sejmików wojewódzkich

 

00:05

Pogłębia się podział Polski na liberalne miasta i konserwatywną prowincję - pisze Marek Migalski.

 

23:59

Partie analizują wyniki wyborów. Atmosfera różni się od tej z wieczoru wyborczego.

 

23:36

Wyjątkowo wysoka frekwencja, zwycięstwo w miastach sprawdzonych prezydentów, niepewność w sejmikach.

 

23:20

Nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich we Wrocławiu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk zdobył 50,2 proc. głosów.

 

22:50

- Bez nas PiS miałoby ponad 40 procent i rządziłoby w piętnastu województwach – mówi "Rzeczpospolitej" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

22:36

Wybory do sejmiku województwa świętokrzyskiego: PiS - 16 mandatów, PSL - 9, Koalicja Obywatelska - 3, SLD - 1, Projekt Świętokrzyskie B. Wenty - 1.

 

21:50

Satysfakcjonujące wyniki uzyskali politycy najmocniej atakowani przez PiS i TVP. – Taka kampania nie zawsze działa – ocenia ekspert.

 

21:45

Wybory do sejmiku województwa śląskiego: PiS - 22 mandaty, 20 - Koalicja Obywatelska, SLD - 2, PSL - 1.

 

21:00

W spocie sztab PiS odwołał się do uczuć rasistowskich, które są obce umiarkowanym wyborcom. Kto wbił nóż w plecy Morawieckiego?

 

20:47

Wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego: Koalicja Obywatelska - 13 mandatów, PiS - 11, PSL - 2, SLD - 1.

 

20:37

W wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 14 mandatów, PiS - 11, PSL - 4, a SLD - 1.

 

20:12

PKW podała oficjalne wyniki wyborów w Krakowie. Dotychczasowy prezydent Jacek Majchrowski zdobył 45,8 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Małgorzatą Wassermann, którą poparło 31,8 proc.

 

19:13

Kandydat na wiceprezydenta Warszawy Piotr Guział po przegranych wyborach w stolicy ogłosił, że kończy swoją polityczną karierę.

"Kończę bez żalu" - wyjaśnia.

 

17:35

Według nieoficjalnych informacji Koalicja Obywatelska zdobyła większość w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Sprawdzono wyniki z 99 proc. obwodowych komisji. Koalicja zdobyła 18 na 33 mandaty. 13 trafiło do PiS, a 2 do PSL.

 

17:13

Mało kto dziś o tym pamięta, a ci, co nie pamiętają, mogą nie uwierzyć, ale w latach 60. Krystyna Pawłowicz zaliczała się do pierwszej setki polskich sprinterek. I być może typowym dla sportowców odruchem warunkowym można tłumaczyć jej dzisiejszą aktywność na Twitterze. Wygląda ona, jakby odbywała się na zasadzie: słyszymy strzał, no to lecimy.

 

16:43

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zasugerowała dziś, że PSL powinno dokonać zmiany lidera swojej partii.

- Pani Mazurek to może sobie swojego prezesa zmieniać, ale nawet jeśli zmienia sobie lidera z Kaczyńskiego na Myszkę Miki to i tak żadnych koalicji nie będzie - powiedział rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

 

16:12

W rozmowie z TVP Info szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że wynik PiS oznacza, że Polacy doceniają przeprowadzone po ostatnich wyborach reformy. Dodał, że PiS jest otwarte na wszelkie rozmowy koalicyjne. 

 

16:02

W siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyło się spotkanie przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy. Rozmowa dotyczyła wyników pierwszej tury wyborów samorządowych.

 

15:46

Komitet prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka zdobył większość w radzie miasta. 

Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Żuk zdobył 19 na 31 mandatów. Pozostałych 12 zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, o 3 mniej niż obecnie.

 

15:20

Kacper Płażyński proponuje, by pierwsza godzina parkowania w płatnych strefach powinna być darmowa dla mieszkańców miasta, którzy mają kartę gdańszczanina.

 

15:03

Posłowie klubu Kukiz'15 poinformowali, że w drugiej turze wyborów samorządowych nie poprą żadnego z kandydatów.

 

14:30

O 17 pierwszy raz po wyborach zbiera się zarząd Platformy Obywatelskiej. Tematem ma być podsumowanie dostępnych już wyników oraz dalsze kroki m.in. jeśli chodzi o Koalicję Obywatelska.

 

14:15

PiS z rekordowym poparciem na Podkarpaciu - będzie miał aż 25 radnych w sejmiku.

 

14:00

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrywa wybory do sejmiku województwa podkarpackiego. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 52,25 proc. wyborców, co daje aż 25 miejsc w sejmiku. Koalicja Obywatelska będzie miała pięciu radnych, a PSL - trzech.

 

13:40

W Lubuskiem możliwa jest koalicja KO-PSL-SLD, która rządziła województwem do tej pory. Miałaby dwa mandaty przewagi.

Dowiedz się więcej: Koalicja Obywatelska wygrywa w Lubuskiem, rządzić może w koalicji z PSL i SLD

 

13:20

Na stronie PKW są już oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa lubuskiego. Najwięcej, 11 mandatów, zdobyła Koalicja Obywatelska, ale nie może stworzyć większości z samym PSL-em, który do tej pory miało w sejmiku siedmiu swoich przedstawicieli, a teraz tylko czterech.

Dziewięciu radnych w sejmiku będzie miała Prawo i Sprawiedliwość, czterech - Bezpartyjni Samorządowcy a dwóch - SLD Lewica Razem.

 

12:45

W wyborach do rady powiatu Police w województwie zachodniopomorskim najwięcej głosów w gminie Kołbaskowo - 819, czyli 16,83% w okręgu - uzyskał Shivan Fate - Kurd od niemal 20 lat mieszkający w Polsce. Startował z listy Koalicji Obywatelskiej. "To wygrana Polski tolerancyjnej, otwartej" - skomentowała na Facebooku Anna Rybakiewicz, obecna radna powiatu.

 

12:25

Kandydujący na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała, który według sondażowych wyników zajął trzecie miejsce w wyborach, nie poprze w II turze ani Jacka Majchrowskiego, ani Małgorzaty Wassermann. Według sondażowych wyników Gibała uzyskał ok. 16,8 proc. głosów.

 

11:26

Sawicki: Żeby PiS-dziadostwo nie rozlało się na samorządy.

 

11:25

Najwięcej za spoty wyborcze w czasie kampanii przed wyborami samorządowymi zapłacił PiS.

 

11:19

Jacek Sutryk "umacnia pozycję" - donosi "Gazeta Wrocławska", która na bieżąco śledzi liczenie głosów we Wrocławiu. Kandydat "namaszczony" przez ustępującego prezydenta Rafała Dutkiewicza ma obecnie 51 procent poparcia. Do policzenia zostały już tylko głosy z 12 ostatnich obwodowych komisji wyborczych, a oficjalnych wyników można się spodziewać po południu.

 

11:14

- To, że w kilku sejmikach Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić samodzielnie, to tylko i wyłącznie potwierdzenie dobrego programu z którym szliśmy do wyborów, który wybrali Polacy i który przez ten czas został zrealizowany - stwierdziła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 

10:53

Zdanowska do Sasina: Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie

 

10:51

Zdaniem Romana Giertycha wybory samorządowe "zatrzymały PiS-owską rewolucję".

 

10:35

Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 r. lądował w Smoleńsku przed Tu-154M, będzie radnym warszawskiej dzielnicy Rembertów.

 

10:15

- Prezydent Andrzej Duda mógłby ułaskawić Hannę Zdanowską - zaproponował były premier Leszek Miller.

 

09:44

- Widziałem wczoraj Rafała Trzaskowskiego, miał przerażone oczy. Teraz może dotarło do niego, że Warszawa to jest gigantyczne przedsiębiorstwo, o którym on nie ma pojęcia - skomentował wyniki wyborów w stolicy Marek Jakubiak, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Kukiz'15.

 

09:29

Jacek Sasin skomentował artykuł "Rzeczpospolitej", w którym Michał Kolanko pisał o możliwym osłabieniu pozycji Zbigniewa Ziobry w niektórych spółkach Skarbu Państwa. - To są absurdalne informacje medialne, które mają za zadanie w tej chwili wytłumaczyć Polakom, że sukces PiS-u nie jest sukcesem. Że opozycja wygrała te wybory, mimo że je przegrała - przekonywał.

 

08:56

Karczewski: Wyniki wyborów samorządowych zakończyły się dla nas przyjemną niespodzianką.

 

08:50

Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej, twierdzi, że Koalicja Obywatelska będzie rządzić "w pięciu, góra sześciu" sejmikach wojewódzkich.

 

08:35

Niektórym pojedynki w drugiej turze zaczynają wchodzić w krew. Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski w Olsztynie walczyli ze sobą w "dogrywce" w 2010 roku, cztery lata później, powalczą i teraz. Obaj mają już zapewniony co najmniej mandat radnego.

 

08:13

Prawo i Sprawiedliwość będzie samodzielnie rządzić na Podlasiu. W wyborach do sejmiku wojewódzkiego PiS uzyskał 16 mandatów (w tym Justyna Żalek, żona posła Porozumienia i kandydata na prezydenta Białegostoku Jacka Żalka). Koalicja Obywatelska będzie miała w sejmiku 9 przedstawicieli a Polskie Stronnictwo Ludowe - 5.

W wyborach w 2014 roku PiS również wygrał, ale przewagę w sejmiku miała koalicja PSL-PO (odpowiednio 9 i 8 mandatów).

 

07:58

Komitet Roberta Biedronia i nowej prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej zdobył 9 mandatów w radzie miasta, ale będzie potrzebował koalicjanta.

 

07:30

Do ostatniej chwili będą się ważyły losy drugiej tury wyborów prezydenta Wrocławia. Po przeliczeniu głosów z 95 procent komisji, Jacek Sutryk ma 50,7 proc. poparcia - liczy "Gazeta Wrocławska". Wciąż brak protokołów z kilkunastu komisji obwodowych.

 

07:25

Jakub Hartwich, który przez czterdzieści dni protestował w Sejmie w razem z innymi niepełnosprawnymi i ich opiekunami, został radnym miasta Torunia. 

 

6:57

Tomasz Siemoniak przyznaje, że ma nadzieję, iż PSL dołączy do Koalicji Obywatelskiej przed wyborami do PE i do Sejmu.

6:14

Warszawa dała czerwoną kartkę rządom „dobrej zmiany" – uważa Sławomir Sowiński, politolog, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

6:13

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmiku województwa opolskiego zdobywając 13 mandatów (29,45 proc. poparcia). PiS zdobył 10 mandatów (25,77 proc.), PSL - dwa mandaty (10,72 proc.), Mniejszość Niemiecka - pięć mandatów (14,54 proc.).

6:04

W PiS rozliczenia: prezes może osłabić pozycję Zbigniewa Ziobry w spółkach Skarbu Państwa - pisze w "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko.

6:01

Tadeusz Truskolaski już oficjalnie prezydentem Białegostoku - zdobył 56,2 proc. głosów. Jego rywal, Jacek Żalek ze Zjednoczonej Prawicy, uzyskał 30 proc. głosów. 

4:29

PiS zdobył 16 mandatów w sejmiku województwa podlaskiego i zdobył w nim samodzielną większość. Koalicja Obywatelska uzyskała tu 9 mandatów, a PSL - 5 mandatów. Frekwencja wyborcza wyniosła 53,06 proc. Przez dwie poprzednie kadencje w sejmiku tym rządziła koalicja PO-PSL.

22.05

Niecodzienna sytuacja wyborcza miała miejsce w Działoszynie w woj. łódzkim. Jedyną kandydatką na burmistrza miasta była Mariola Paśnik z PiS. Zagłosowało przeciwko niej 70 proc. wyborców.  

21.45

Czy jest plan, by prezydentem Warszawy został Rafał Trzaskowski, prezydentem kraju Donald Tusk, a Grzegorz Schetyna premierem? - To sympatyczne - odpowiada lider PO.

21.20

Opozycja jest w stanie pokonać PiS.  Trzeba stworzyć jeden podmiot wyborczy w postaci koalicji, która wtedy jest w stanie uzyskać podwójną premię: za porozumienie i za wielkość - uważa były premier Włodzimierz Cimoszewicz

20.30

Według nieoficjalnych wyników głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godzinę 17:45, ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach. Ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i 175 rad powiatów oraz do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy. Nie ustalono wyników w żadnym sejmiku. Ustalona na dziś frekwencja to rekordowe 54,34 proc., ale ten wynik może się zmienić.

20.10

Jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne, to wybory prezydenckie będą wisienką na torcie. To decyzja Tuska, ale jeśli będzie chciał wrócić do polskiej polityki, to będzie jedno z najlepszych miejsc - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w programie "Fakty po Faktach" w TVN24.  Według lidera PO nie ma lepszej niż Donald Tusk osoby, która może wspomóc odbudowę wizerunku, prestiżu i reputacji Polski w polityce zagranicznej. 

18.45

W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie zebrało się z polecenia prezesa kierownictwo partii rządzącej. "Kaczyński planuje jak najszybciej ukarać 'winnych'" - spekuluje "Fakt".

18.10

Oficjalnie: Prezydentem Lublina z poparciem 62,32 proc. głosujących został Krzysztof Żuk, dotychczasowy prezydent.

17.31

Według PKW tegoroczne wybory samorządowe były rekordowe pod względem udziału kobiet - zarówno na listach wyborczych, jak i wśród wyborców.

16.15

Były premier Leszek Miller przypomniał w TOK FM, że poparcie, które zdobyło Prawo i Sprawiedliwość w sejmikach wojewódzkich, nie oznacza, że partia ta będzie w nich rządzić.

15.57

Mieszkańcy Legionowa najwyraźniej wybaczyli Romanowi Smogorzewskiemu seksistowskie wypowiedzi podczas kampanii wyborczej. Z ponad 60-proc. poparciem Smogorzewski wygrał w I turze.

15.40

Nasza naturalna dobroć jest tak wielka, że jesteśmy w stanie porozumieć się ze wszystkimi - odpowiada wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński na pytanie o ewentualnych koalicjantów PiS w sejmikach.

15.19

W Wałbrzychu z 85-procentowym poparciem prezydentem pozostaje bezpartyjny Roman Szełemej (KKW Roman Szełemej). Uzyskał 35 204 głosy, jego najgroźniejszy rywal Ireneusz Zyska z PiS - 5458 - informuje walbrzych.naszemiasto.pl.

15.13

Te wybory będą miały twarz Mateusza Morawieckiego - komentuje w programie #RZECZoPOLITYCE  politolog prof. Kazimierz Kik.

15.10

Cząstkowe dane z komisji wyborczych i sztabów wskazują, że Zygmunt Frankiewicz zdobył w Gliwicach 70-procentowe poparcie. Oznacza to, że miasto już ósmą kadencję będzie miało tego samego prezydenta.

14.48

Wójt gminy Daszyna, Zbigniew W., oskarżony o udział w grupie przestępczej i tymczasowo aresztowany, co prawda będzie musiał o władzę walczyć w drugiej turze, ale w pierwszej poparło go 48,5 proc. głosujących. Do zwycięstwa zabrakło mu 28 głosów. I grozi mu do 12 lat więzienia.

14.40

Dąbrowska: Główne partie spierają się o to, kto odniósł sukces w wyborach samorządowych, ugrupowania lewicowe takiego problemu nie mają. Zarówno partie, jak i kandydaci związani z lewicą - wybory przegrali.

14.36

KolankoHanna Zdanowska, Tadeusz Truskolaski, Jacek Jaśkowiak, Krzysztof Żuk czy oczywiście Rafał Trzaskowski. Platforma w tych wyborach postawiła na rozpoznawalnych polityków i sprawdzonych samorządowców, co się opłaciło. W wielu miastach prezydenci wygrali w I turze, a Hanna Zdanowska miała rekordowy wynik, częściowo wywołany zapewne przesłaniem PiS o tym, że nie obejmie urzędu. Ale kilka nowych twarzy Platformy i tak w tych wyborach rozczarowało.

14.20

399 ostemplowanych, czystych kart do głosowania na prezydenta Olsztyna zaginęło w komisji wyborczej nr 11 przy Alei Warszawskiej w Olsztynie.

14.18

Coś drgnęło w świadomości Polaków - komentuje Andrzej Halicki (PO)

14.16

SzułdrzyńskiPrzed nowym prezydentem Warszawy otwierają się zupełnie nowe polityczne możliwości. Opozycja nagle znalazła w swoich szeregach kogoś, kogo może wystawiać w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

14.10

Patryk Jaki wcale nie musi być największym przegranym wyborów samorządowych w 2018 r. Jego porażka już w pierwszej turze jest oczywiście olbrzymią niespodzianką. Żaden przedwyborczy sondaż nie wykazywał takiego obrotu sprawy. I to działa na niekorzyść kandydata prawicy. Natomiast uzyskanie poparcia na poziomie 30 proc. przez człowieka „znikąd”, który jeszcze kilka lat temu był szeregowym, nikomu nieznanym politykiem, i to jeszcze w liberalnej Warszawie, to niezły wyczyn - komentuje Tomasz Pietryga.

14:01

Głosy, które w jednej z komisji obwodowych zdobyła koalicyjna lista Jacka Majchrowskiego do Rady Miasta Krakowa, zostały przypisane liście Kukiz'15 - twierdzi radny Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej, dodając, że jego partia rozważa protest wyborczy.

 

13:45

W drugiej turze wyborów w Szczecinie zmierzą się urzędujący prezydent Piotr Krzystek oraz Bartłomiej Sochański z PiS. O 282 głosy z tym ostatnim przegrał poseł PO Sławomir Nitras.

 

13:27

Tylko 30,73 proc. głosów uzyskała Anna Morawiecka, siostra premiera, w wyborach na burmistrza Obornik Śląskich. Jej kontrkandydat uzyskał wynik ponad dwa razy lepszy.

 

13:14

W sztabie PiS w niedzielę, po ogłoszeniu wyników exit poll, panował "urzędniczy entuzjazm" - ocenił Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku, w programie #RZECZoPOLITYCE.

 

13:07

"Tak dobry wynik Rafała Trzaskowskiego mnie nie zaskoczył. Uważam, że Patryk Jaki jest nie do przyjęcia, a decyduje o tym jego "pajacowaty" sposób zachowania. Dlatego wykształcony i pełen powagi Trzaskowski przedstawiał się na tym tle bardzo dobrze" - oceniła prof. Jadwiga Staniszkis.

 

12:53

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, zapytany czy Hanna Zdanowska może objąć urząd prezydenta Łodzi, mimo że jest prawomocnie skazana, odpowiedział, że PKW i KBW nie są organami, które mogą przewidzieć, jaki będzie rozwój wypadków w tej sprawie. - To jest decyzja wojewody, tutaj nam jest trudno o tym mówić. Snucie takich przypuszczeń mija się chyba z celem - ocenił.

 

12:39

Z naszych wyliczeń wynika, że nie będzie drugiej tury wyborów. Jacek Sutryk zdobył 50,4 proc. głosów - twierdzi sztab Jacka Sutryka. - Może się to jeszcze nieznacznie zmienić, bo brakuje już tylko wyników z ostatniej komisji - cytuje przedstawiciela sztabu "Gazeta Wrocławska". Nie są to jednak dane potwierdzone przez PKW.

 

12:30

Państwowa Komisja Wyborcza na drugiej dziś konferencji poinformowała, że jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów w 1765 gminach i miastach oraz wyniki wyborów do 1745 rad gmin i 17 rad powiatów. Nie ma natomiast żadnych wyników z sejmików wojewódzkich oraz rad dzielnicy w Warszawie.

 

12:16

Ryszard Czarnecki w programie #RZECZoPOLITYCE: Cały czas czekamy, aż Grzegorz Schetyna pogratuluje Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czekamy, czekamy, czekamy...

 

12:03

Janusz Żmurkiewicz, urzędujący prezydent Świnoujścia, uzyskał reelekcję, po tym jak oddano na niego 51,47 proc. ważnych głosów. Drugie miejsce zajęła Joanna Agatowska (40,04 proc.) z SLD.

 

12:00

W programie #RZECZoPOLITYCE wyniki wyborów samorządowych komentował socjolog Jarosław Flis.

 

11:45

Mimo (albo na skutek) przeprowadzonej przez ministerstwo sprawiedliwości reformy służby więziennej, Patryk Jaki nie cieszył się w wyborach poparciem w obwodach w aresztach i więzieniu. Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł tam Rafał Trzaskowski, najbardziej popierany w obwodzie nr 1146 na terenie zakładu karnego przy ul. Ciupagi na Białołęce. Tam kandydat PO zebrał 31 głosów, a Jaki - tylko 3. Najmniej Trzaskowski przypadł do gustu głosującym w areszcie śledczym na Grochowie, gdzie głos oddało na niego 36 osób, czyli 58,06 głosujących. Wiceminister sprawiedliwości uzyskał tam 10 głosów (16,13 proc.)

 

11:33

TVP1 wygrała rywalizację na najchętniej oglądany wieczór wyborczy w telewizji. Jak podaje "Press", powołując się na dane Nielsen Audience Measurement, w Jedynce program "Wybory Samorządowe 2018" oglądało średnio 2,11 mln widzów (12,56 udziały anteny w rynku w tym czasie). W TVN24 "Czas decyzji" zgromadził 801,3 tys. widzów, a wieczór wyborczy w TVP Info - średnio 732,5 tys. W Polsacie News program "Polska wybiera 2018" miał oglądalność 336,5 tys., a program Telewizji Republika - 8,1 tys.

11:23

Wyniki z 51 proc. komisji obwodowych we Wrocławiu - Jacek Sutryk wciąż "poniżej kreski" - z poparciem 49,5 głosujących. Druga Mirosława Stachowiak-Różecka uzbierała 28,2 proc. głosów.

 

11:18

Jarosław Wałęsa, który uzyskał - według sondaży - trzeci wynik w wyborach na prezydenta Gdańska, już teraz poparł w drugiej turze Pawła Adamowicza.

 

11:05

Pierwsze doniesienia o wynikach wyborów komentował w programie #RZECZoPOLITYCE politolog Bartosz Rydliński z UKSW.

 

11:01

Wyniki late poll przynoszą znaczny spadek poparcia dla PSL względem sondażu exit poll. Na czwartym miejscu plasuje się natomiast już nie Kukiz'15, a SLD.

 

10:43

Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze twierdzi, że w niektórych okręgach komitet ruchów miejskich osiągnął lepszy wynik, niż Prawo i Sprawiedliwość.

 

10:30

W najmniejszym warszawskim obwodzie wyborczym, mieszczącym się w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM na Ochocie, uprawnionych do głosowania było 20 osób. Do urny przyszło 7 osób, a Rafał Trzaskowski uzyskał poparcie nie do pobicia - 100 procent.

 

10:15

- Patryk Jaki pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu - bardzo ładne zachowanie - cały czas czekamy, aż Grzegorz Schetyna pogratuluje panu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czekamy, czekamy, czekamy... - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

 

 

09:55

- Na pewno będziemy popierać każdego kandydata, który jest w kontrze do PiS i co do tego nie mam żadnych wątpliwości - zapowiedziała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

 

09:24

Jacek Sutryk wciąż niepewny wygranej w pierwszej turze. "Gazeta Wrocławska" podaje, że po zebraniu danych z 30 procent komisji obwodowych wynik kandydata wskazanego przez ustępującego prezydenta Rafała Dutkiewicza i popartego przez Koalicję Obywatelską to 49,5 procent głosów. Drugi wynik ma Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS (28 proc.).

 

09:18

- Zagłosowałem na Rafała Trzaskowskiego dlatego, że się bałem, że będzie Jaki prezydentem - stwierdził Ryszard Petru. Dodał, że Koalicja Obywatelska "nie zadziałała", a poparcie dla Nowoczesnej "wyparowało".

 

09:02

- Wygraliśmy czwarte wybory z kolei, choć rozmiar tego zwycięstwa nie jest taki, jak oczekiwaliśmy - stwierdził w radiowej Jedynce Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

- Nie ulega wątpliwości, że oczekiwaliśmy lepszego wyniku, ale to oznacza, że trzeba pokornie przyjąć to zwycięstwo i pracować dalej - dodał.

 

08:40

"To, że dzisiaj rozmawiamy i wciąż nie ma choćby cząstkowych wyników wyborczych, a mamy tylko exit poll, który musimy komentować, to też nie świadczy dobrze wciąż o PKW" - ocenił Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. - Polska w XXI wieku wyraźnie odstaje od wielu innych krajów - dodał.

 

08:18

Będzie druga tura w Olsztynie - dwaj niezależni kandydaci - Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski - idą łeb w łeb. Po podliczeniu danych z 49 na 101 komisji obaj mają po ok. 8,5 tys. głosów - informuje Radio Olsztyn. Trzeci jest Michał Wypij z PiS - ponad 5 tys. głosów.

 

08:08

W trzech największych miastach województwa lubuskiego nadal rządzić będą dotychczasowi włodarze - wynika z cząstkowych wyników wyborów. Największe poparcie uzyskał Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

 

07:48

"Szkoda Warszawy" - tak sondażowe wyniki wyborów w Warszawie skomentowała posłanka PiS Katarzyna Pawłowicz.

 

07:40

Jeśli potwierdzą się wyniki badania exit poll Ipsos i Rafał Trzaskowski zostanie prezydentem Warszawy, miejsce posła z Krakowa w Sejmie zajmie była polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak.

 

07:22

Jednak druga tura we Wrocławiu? "Gazeta Wrocławska" informuje, że po podliczeniu wyników z 10 procent komisji obwodowych Jacek Sutryk ma 46,8 proc. głosów, czyli mniej niż połowę, sugerowaną przez wyniki sondażu exit poll Ipsos. W badaniu kandydat wskazany przez ustępującego prezydenta Rafała Dutkiewicza uzyskał 50,1 proc.

Jeśli dojdzie do drugiej tury, Sutryk zmierzy się z posłanką PiS Mirosławą Stachowiak-Rożecką, którą na podstawie cząstkowych wyników poparło 30,4 proc. wyborców.

 

07:16

Na porannej konferencji prasowej sędzia Zbigniew Cieślak z Państwowej Komisji Wyborczej ocenił, że problemy z dopisywaniem się do list uprawnionych do głosowania w niektórych miejscach mogły wynikać ze zbyt późnego składania wniosków w tej kwestii.

Urzędy mają 3 dni na wydanie decyzji po złożeniu wniosku o wpis na listę wyborców. Jeśli wniosek został odrzucony, można go zaskarżyć do sądu rejonowego. - Chorobą polską jest to, że wszystko się robi na ostatnią chwilę - powiedział sędzia Cieślak.

 

07:06

Cząstkowe wyniki głosowania ze Słupska wskazują, że nowym prezydentem tego miasta będzie Krystyna Danilecka-Wojewódzka, dotychczasowa zastępczyni Roberta Biedronia.

 

06:48

O tym, czy Hanna Zdanowska po wygraniu w pierwszej turze wyborów w Łodzi dalej będzie prezydentem Łodzi "zdecyduje wojewoda, który stoi na straży praworządności i będzie na podstawie przepisów decydował" - stwierdził Jacek Sasin.

 

06:33

Według cząstkowych wyników Piotr Jedliński, który rządzi Koszalinem od 2010 roku, uzyska reelekcję. "Głos Koszalina" donosi, że po podliczeniu danych z 35 (na 54) komisji, Jedliński uzyskał poparcie 58,29 procent głosujących mieszkańców. Kolejny kandydat - Andrzej Jakubowski z PiS - ma aktualnie 21,13 proc.

 

06:26

PKW podała też statystyki dotyczące doniesień o możliwościach popełnienia przestępstwa przy okazji wyborów. 17 zgłoszeń dotyczy czynów przeciw dokumentów (niszczenie, wyniesienie karty itp.), tyle samo było zgłoszeń o przypadkach korupcji politycznej.

 

06:22

Na pierwszej porannej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w skali całego kraju obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania otrzymały już 79 647 protokołów z ok. 116 tys. Protokołów zweryfikowanych przez komisje wyższego szczebla jest w tej chwili ok. 23,5 tys. Najwięcej z nich pochodzi z wyborów rad gmin wiejskich i miast - prawie 10 tys.

 

06:05

Prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego pozostanie Jacek Wójcicki. Według informacji, napływających z kolejnych komisji wyborczych, obecny włodarz miasta zdobył ponad 50 proc. głosów, a wygranej pogratulowali mu już rywale. - Jeśli te wyniki się potwierdzą, to gratuluję Jackowi Wójcickiemu zwycięstwa - powiedział w rozmowie z portalem gorzowianin.com Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem drugi, ale nie jestem w drugiej turze. Moje doświadczenie polityczne podpowiada mi, że jednak nie będzie drugiej tury - dodał. Wójcicki, startujący z własnego komitetu, wygrał z kandydatami PiS, Koalicji Obywatelskiej i dwoma z lokalnych komitetów.

W wyborach do sejmiku województwa opolskiego mandaty rozkładają się następująco: PO-.Nowoczesna - 13 mandatów (29,45 proc. poparcia), PiS - 10 mandatów (25,77 proc.), PSL - dwa mandaty (10,72 proc.), a Mniejszość Niemiecka - pięć (14,54 proc.). (http://www.tvn24.pl)

181029937

 

00:17

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że „jest przekonany, że w sejmikach wojewódzkich dojdzie do jakiejś koalicji”.

00:11

00:09

- Jeśli poważnie traktujemy prawo w Polsce, to prawo musi być przestrzegane niezależnie od tego kogo dotyczy, czy dotyczy działaczki PO czy przeciętnego Kowalskiego. O tym (czy stanowisko prezydenta Łodzi obejmie Hanna Zdanowska-red.) zdecyduje wojewoda, który stoi na straży praworządności i będzie na podstawie przepisów decydował - powiedział w TVN24 Jacek Sasin.

Poniedziałkowa okładka "Rzeczpospolitej"

00:04

Siemoniak: PiS na pewno wyborów nie wygrał

- Wybory samorządowe mają to do siebie, że wszyscy starają się mówić, że je wygrali - mówił w TVN24 wiceszef PO Tomasz Siemoniak komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych.

23:52

Z sondażu exit poll wynika, że frekwencja wyniosła 51,3 proc. W tym roku prawdopodobnie będzie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych.

23:47

- Widać, że zmiana na stanowisku lidera, zaangażowanie młodych ludzi, że to nowe PSL ma aktywniejszą i dynamiczniejszą ofertę dla wyborców i to dało dobry wynika - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Marek Sawicki. PSL zdobyło 16,6 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll.

23:45

W dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim wybory do sejmików wojewódzkich wygrał PiS - wynika z sondażowych wyników wyborów przedstawionych przez IPSOS.

23:40

- To były pierwsze wybory, w których Razem brało udział, jest wiele rzeczy, których możemy się nauczyć - powiedział Adrian Zandberg. Partia Razem zdobyła 1,4 proc. głosów.

23:39

- Wśród czterech partii, które uzyskały ten wynik między 1 a 2 procent, jesteśmy jedyną partią niedotowaną z budżetu, dlatego w tym miejscu, w tym momencie chciałem przede wszystkim podziękować wam, koleżanki i koledzy, szanowni państwo, za ten ciężki wysiłek - powiedział lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

23:37

Jacek Żalek liczy na to, że dojdzie do drugiej tury wyborów w Białymstoku. Z sondażu Ipsos wynika, że Tadeusz Truskolaski zdobył 51,6 proc. Kandydat Zjednoczonej Prawicy miał 32,5 proc.

23:36

 

23:33

23:32

Jan Rokita po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów parlamentarnych powiedział, że „dzisiaj PiS wygrywa wybory, ale bardzo wyraźnie się przekonuje, że po trzech latach władzy nie można uznać, że PO jest skompromitowanym tworem”.

23:31

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w sejmikach nie będzie wchodził do koalicji z PiS

23:27

Koalicja Obywatelska pokonała PiS wśród wyborców w wieku 30-39 lat. W tej grupie KO miała 25,4 proc., a PiS 24,9 proc.

23:26

 

23:25

 

23:19

 

23:18

"Bez kasy, przy hejcie mediów lewych i prawych - JESTEŚMY!!!" - tak wyniki wyborów samorządowych skomentował na swoim profilu na Facebooku lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

23:14

- Najlepszy w historii naszej formacji politycznej wynik ponad 32 proc. i też chyba w historii sejmików wojewódzkich w ogóle to jest drugi, bo tylko AWS raz miał 33 proc. poparcia. To bardzo dobry wynik, który w moim przekonaniu potwierdza, że kierunek reform, który przyjęliśmy w 2015 r., większość Polaków popiera - powiedział w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

23:09

 

23:07

Jacek Majchrowski wyprzedza Małgorzatę Wassermann w sondażu Millward Brown dla TVN. Majchrowski - 58 proc., Wassermann - 35 proc.

23:02

Według sondażu Ipsos, kandydat Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Truskolaski zdobył 51,6 proc. poparcia.

23:01

- Wiadomo już, kto jest kandydatem do roli polityka numer jeden w 2018 roku. To Grzegorz Schetyna – mówi politolog z UW prof. Rafał Chwedoruk w rozmowie z rp.pl.

22:58

- Z jednej strony mamy sukces, bo osiągnęliśmy wydaje mi się najlepszy wynik w wyborach sejmikowych po 1989 roku, z drugiej strony na pewno te wyniki powinny być przez nas, polityków Zjednoczonej Prawicy bardzo uważnie przemyślane - ocenił wicepremier Jarosław Gowin.

22:56

W II turze wyborów prezydenckich w Gdańsku zabraknie kandydata Koalicji Obywatelskiej, Jarosława Wałęsy.

22:52

Grzegorz Schetyna spotka się jutro z Władysławem Kosinikiakiem-Kamyszem. Tematem rozmowy będzie koalicja w sejmikach województw.

22:46

- Wynik Kukiz'15 w wyborach samorządowych proszę traktować jako sukces, to nie jest porażka - powiedział Marek Jakubiak. Kukiz'15 otrzymał 6,3 proc. głosów - wynika z sondażu Ipsos.

22:45

Urzędujący prezydent Poznania, popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Jaśkowiak uzyskał 56,6 proc. głosów - wynika z sondażu opublikowanego przez Ipsos.

22:41

 

22:40

I tura wyborów prezydenckich w Krakowie nie wyłoniła nowego prezydenta. Do II tury wszedł Jacek Majchrowski z (Komitet Wyborczy Wyborców Kraków) z poparciem 43,7 proc. oraz Małgorzata Wasserman (Zjednoczona Prawica) - 33,6 proc. - wynika z sondażowych wyników wyborów przedstawionych przez IPSOS.

22:39

- Jestem bardzo radosny, jest to cudowny dzień w życiu samorządowca. To były chyba najtrudniejsze wybory samorządowe w moim życiu - powiedział Paweł Adamowicz.

22:37

- Jestem odbierany tak jak zapowiadałem: jestem osobą, która chce ze wszystkimi pracować, obojętnie, jakie kto barwy ma. Jeżeli ktoś, kto głosował na innych kandydatów będzie chciał mnie wesprzeć w II turze, bardzo będę wdzięczny i bardzo dziękuję - powiedział Jacek Majchrowski.

22:32

- Wzywam wszystkich, którzy chcą zmiany w Krakowie, którzy nie chcą już prezydentury Jacka Majchrowskiego, zjednoczmy się w drugiej turze i my wygramy ten Kraków - zaapelowała Małgorzata Wassermann.

22:31

Hanna Zdanowska zdobyła 70,1 proc. głosów. Zdecydowane zwycięstwo w Łodzi.

22:26

 

22:23

- To czerwona kartka dla Prawa i Sprawiedliwości. Ręka podniesiona na samorządy została ucięta – tak sondażowe wyniki wyborów samorządowych komentuje w rozmowie z rp.pl Robert Biedroń, były prezydent Słupska

22:22

I turę wyborów samorządowych na stanowisko prezydenta Katowic wygrał Marcin Krupa, mający poparcie Zjednoczonej Prawicy.

22:22

22:20

Sondaż Ipsos - wybory do sejmików

PiS: dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie i świętokrzyskie (9)

Koalicja Obywatelska: kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie (7)

22:18

 

22:13

 

22:12

Mimo, iż prezes Jarosław Kaczyński ogłosił w wystąpieniu powyborczym, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało czwarte z kolei wybory, sprawa nie przedstawia się wcale tak jednoznacznie - pisze Bogusław Chrabota

22:10

22:08

- Ten wynik nie jest końcem naszej drogi, to jest pewien etap, ponieważ jesteśmy dzisiaj dużo silniejsi, niż kiedykolwiek - skomentował wynik wyborów Władysław Kosiniak-Kamysz.

22:07

- Powoli będziemy budowali poparcie dla naszego środowiska, 5,7 proc. to pierwszy etap przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu - powiedział po zakończeniu wyborów Włodzimierz Czarzasty. 

22:06

Wiadomo kto najprawdopodobniej zostanie prezydentem Wrocławia. Jacek Sutryk jest zdecydowanym zwycięzcą, ale wynik, który uzyskał oscyluje na pograniczu II tury.

22:05

- Szczególnie chcę pogratulować tym prezydentom, burmistrzom i wójtom, którym udało się wygrać w pierwszej turze - powiedział podczas wieczoru wyborczego szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

22:04

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk uzyskał reelekcję. Jak wynika z sondażu exit poll opublikowanego przez Ipsos, poparło go 59,7 proc. wyborców.

22:03

22:02

- Jeszcze miesiąc temu, a nawet w piątek mało kto dawał mi szansę. Wierzę, że za dwa tygodnie też tutaj będziemy świętować - powiedział Kacper Płażyński. O fotel prezydenta Gdańska będzie walczył z Pawłem Adamowiczem.

22:01

- Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

21:59

Wybory w Białymstoku wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Truskolaski (51,6 proc.)

21:58

 

21:54

- Rozumiem radość, natomiast ci wszyscy, którzy ze mną pracują wiedzą, co oznacza tak silny mandat – dla nas i dla radnych. To oznacza, ze będziemy naprawdę musieli bardzo ciężko pracować. To będzie 5 lat bardzo ciężkiej pracy i nie możemy tego zaufania, którym obdarzyli nas poznaniacy i poznanianki, nie możemy tego zaufania zawieść. To jest wielki ciężar i mam nadzieję, że pomożecie mi go nieść razem, że będziemy tak jak do tej pory: wpierać się i dyskutować, ale dzięki temu wypracowywać najlepsze rozwiązania - powiedział urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W wyborach zdobył 56,6 proc. głosów.

21:53

- To, że zdecydowana większość głosów została oddana na PO i PiS, pokazuje, że wygrał strach - uważa Jan Śpiewak. W wyborach na prezydenta Warszawy otrzymał 3 proc. głosów.

21:52

 

21:50

- Od samego początku nie chciałem angażować się w te potyczki pomiędzy kandydatami, chciałem przedstawiać swój program i to robiłem - mówi Jarosław Wałęsa. W wyborach na prezydenta Gdańska miał 25,3 proc., mniej od Pawła Adamowicza i Kacpra Płażyńskiego.

21:47

Exit poll: Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w Warszawie

21:46

 

21:44

21:38

Kielce:

Bogdan Wenta: 35,8 proc. 

Wojciech Lubawski: 29,6 proc. 

21:33

 

21:30

- Gdańsk po 4 listopada zostanie bastionem demokracji i obrony konstytucji - powiedział Paweł Adamowicz. W drugiej turze zmierzy się z Kacprem Płażyńskim.

21:28

- Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy byli dzisiaj przy urnach, którzy zagłosowali, którzy wzięli udział w tym wielkim święcie demokracji. Chcę podziękować tym wszystkim, którzy byli z nami przez te długie tygodnie kampanii, wszystkim ludziom Platformy Obywatelskiej, ale przede wszystkim Nowoczesnej, Inicjatywy Polska - Katarzynie Lubnauer i Barbarze Nowackiej - powiedział po zakończeniu głosowania Grzegorz Schetyna.

21:27

Jacek Sutryk - kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia - prawdopodobnie wygrał we Wrocławiu. Zdobył 50,1 proc.

21:24

- To bardzo dobry wynik, jeśli się potwierdzi, to będzie jeden z najlepszych wyników w historii III RP - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

21:21

Szczecin:

Piotr Krzystek: 41 proc.

Sławomir Nitras: 25 proc.

21:20

- Bardzo chciałbym pogratulować Rafałowi Trzaskowskiemu. Życzę mu powodzenia. Jeśli będzie chciał, może liczyć na moją pomoc - mówi Patryk Jaki

21:19

- Wygraliśmy po raz czwarty z wynikiem który dobrze wróży jeśli chodzi o przyszłość a w szczególności o wybory parlamentarne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po podaniu sondażowych wyników wyborów samorządowych.

21:18

Gdańsk:

Paweł Adamowicz: 36,7 proc.

Kacper Płażyński 32,3 proc.

Jarosław Wałęsa 25,3 proc.

21:15

Jeśli potwierdzą się wyniki exit-polls przedstawione przez IPSOS, można będzie mówić, że PiS odniósł w tych wyborach pyrrusowe zwycięstwo - pisze Michał Szułdrzyński

21:13

Krzysztof Żuk wygrywa głosowanie w Lublinie (59,7 proc.)

21:13

Marcin Krupa wygrywa w Katowicach (51,1 proc.)

21:12

Jacek Jaśkowiak wygrał w Poznaniu (56,6 proc.)

21:08

Hanna Zdanowska wygrała wybory w Łodzi (70,1 proc.)

21:06

Wyniki Exit Poll z Krakowa:

Jacek Majchrowski: 43,7 proc.

Małgorzata Wassermann 33,6 proc.

21:05

Wyniki Exit Poll z Warszawy:

Rafał Trzaskowski: 54,1 proc.

Patryk Jaki: 30,9 proc.

21:03

Frekwencja: 51,3 proc.

21:01

Sondaż Ipsos. W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju:

PiS - 32,3 proc.

Koalicja Obywatelska - 24,7 proc.

PSL - 16,6 proc.

Kukiz'15 - 6,3 proc.

Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.

SLD-Lewica Razem - 5,7 proc.

21:00

Koniec pierwszej tury wyborów samorządowych!

20:50

Głosowanie kończy się za 10 minut.

20:44

 

20:21

Problemy z potwierdzeniem wpisu do rejestru wyborców przez portal ePUAP wynikają z terminów nałożonych przez ustawodawcę - uważa PKW.

20:10

Po 21:00 zapraszamy na wieczór wyborczy z "Rzeczpospolitą". Nasi dziennikarze skomentują wstępne wyniki wyborów.

Wśród zaproszonych do studia gości będą m.in. politolodzy prof. Kazimierz Kik i dr Bartosz Rydliński.

20:04

Do godziny 17:00 najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim (45,31 proc.), świętokrzyskim (43,95 proc.) i podlaskim (42,97 proc.). Najniższa: opolskie (37 proc.)

19:59

- Jestem zaskoczona tym, co się dzisiaj wydarzyło. Przypuszczam, że nie było w tym celowego działania. Zadziałała zbitka przepisów, z których każdy ma swój reżim - powiedziała w rozmowie z Onetem Streżyńska. Na końcu prawda jest taka, że nikt nigdy nie zastanowił się sumarycznie jak ta cyfryzacja ma wyglądać i czego powinniśmy, a czego nie powinniśmy wymagać od obywatela. Gdyby rejestry były ze sobą zintegrowane i współpracowały, to urzędnicy nie mieliby powodów, by wymagać dodatkowych dokumentów. To jest skutek braku cyfryzacji - zaznaczyła.

19:45

Do końca głosowania zostały nieco ponad dwie godziny

fot. AFP

19:42

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że podczas trwających wyborów samorządowych do godziny 16.00 odnotowano 595 incydentów wyborczych. 

19:04

Do 17.00 najwięcej uprawnionych do głosowania mieszkańców miast wojewódzkich poszło do urn w Warszawie, gdzie frekwencja wyniosła 47 procent. W Gdańsku było to 43 proc., a w Olsztynie 42 proc.

18:52

"Wnioski o dopisanie rejestru wyborców rozpatrują gminy. Maja na to trzy dni. Zatem wnioski złożone po 16 października mogły zostać nie rozpatrzone przed I turą wyborów. Od czwartku takich wniosków w całej Polsce złożono 3157. W Warszawie 1049" - napisał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

18:42

W województwie wielkopolskim, w jednym z lokali wyborczych komisja udostępniła wyborcom długopisy, które można było zetrzeć. Jak poinformowała przedstawicielka policji, trwają czynności wyjaśniające.

18:34

Frekwencja do godziny 17:00 wynosiła 41,65 proc. - poinformowała PKW.

17:52

17:15

Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie widnieje iluminacja słowa "konstytucja". Szef PKW Wojciech Hermeliński powiedział, że nie jest to złamanie ciszy wyborczej.

Foto: Twitter/ObywateleRP

17:10

W Działoszynie dotychczasowy burmistrz i kandydat w wyborach, Robert Drab, został na kilka godzin przed głosowaniem skreślony z listy wyborczej - informuje Wirtualna Polska. Członkowie jego komitetu wyborczego zapowiadają protest wyborczy.

17:05

Na kartach do głosowania do rady powiatu w okręgu nr 1 w Mikołowie błędnie został wydrukowany numer listy jednego z komitetów wyborczych.

17:00

Do końca głosowania zostały 4 godziny.

16:55

W Lublinie jedna z komisji wyborczych rozpoczęła pracę o godz. 7.30, gdyż włamano się do budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy. Czytaj więcej

16:45

Z całego kraju spływają informacje, że osoby, które składały elektroniczne wnioski o wpis do rejestru wyborców, nie mogły zagłosować. Ministerstwo cyfryzacji uważa, że o powody powinno pytać się organy gmin.

16:44

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w związku z wyborami samorządowymi zatrzymane zostały trzy osoby.

16:31

Przed wyborami ministerstwo cyfryzacji informowało, że do rejestru wpisało się 46 tys. osób. Wiele z nich mogło mieć dziś problem z oddaniem głosu

16:28

Głosowanie zakończy się o godzinie 21.00

fot. AFP

15:36

Błąd systemu spowodował, że w jednej z komisji wyborczych w Zakopanem wydano niewłaściwe karty do głosowania. Błąd zauważono dopiero około godziny 12. Czytaj więcej

15:34

Przewodnicząca jednej z komisji wyborczych w Warszawie była pod wpływem alkoholu. Rzecznik PKW poinformował, że kobieta miała 1,5 promila.

15:30

Sędzia PKW Wiesław Błuś poinformował, że w związku z wyborami zatrzymano dziś trzy osoby. Łącznie odnotowano ponad 400 zdarzeń, a 13 z nich wstępnie zakwalifikowano jako przestępstwa.

15:26

Część wyborców, którzy chcieli oddać swój głos w Warszawie jako miejscu zamieszkania, odchodzi z kwitkiem z lokali wyborczych. Nie znaleźli się na listach wyborców. To osoby, które zapisywały się na nie przez ePUAP.

15:23

W skali kraju frekwencja na godzinę 12 wyniosła 15,62 procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To więcej niż w wyborach sprzed 4 lat.

15:16

Jak głosować?

Każdy z wyborców otrzyma - w zależności od okręgu wyborczego - trzy lub cztery karty. Na każdej z nich można zaznaczyć tylko jednio nazwisko. Głos będzie nieważny, jeśli do urny wrzucimy kartę, na której nie zaznaczymy żadnego nazwiska lub zaznaczymy więcej niż jedno.

15:00

Państwowa Komisja Wyborcza na dziś zaplanowała cztery konferencje prasowe: 

9.15 - informacja o rozpoczęciu i przebiegu głosowania

13.30 - komunikat o frekwencji i przebiegu głosowania według stanu na godzinę 12.00

18.30 - komunikat o frekwencji i przebiegu głosowania według stanu na godzinę 17.00

21:30 - komunikat o zakończeniu głosowania.

14:50

Do głosowania uprawnionych jest 30 milionów Polaków. Druga tura wyborów, w której zapadną ostateczne decyzje m.in. dotyczące prezydentów miast, odbędzie się 4 listopada.

W pierwszej turze wyborów wyłoniono prezydentów m.in.: Warszawy, ŁodziBiałegostoku, Poznania, Katowic, Lublina i Wrocławia.

Druga tura odbędzie się min w Krakowie i Gdańsku.

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Agnieszka Holland komentuje atak Jarosława Kaczyńskiego: Żaden odpowiedzialny polityk tak się nie zachowuje
Polityka
Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"
Polityka
Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Automatyczna relokacja uchodźców nieefektywna
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej