fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Wyniki wyborów do sejmiku w województwie lubuskim - Koalicja Obywatelska wygrywa, możliwa większość z PSL i SLD

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego
Fotorzepa/ Piotr Guzik
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmiku województwa lubuskiego, ale nie będzie miała tam większości razem z radnymi Polskiego Stronnictwa Ludowego. PSL będzie miał w nowym rozdaniu tylko czterech przedstawicieli. Możliwe jest jednak dalsze utrzymanie koalicji PO z PSL-em i SLD.

Oficjalne dane z województwa lubuskiego umieściła już na swojej stronie Państwowa Komisja Wyborcza.

Na kandydatów Koalicji Obywatelskiej oddano w województwie lubuskim 29,92 procent głosów, co przełożyło się na 11 mandatów w nowym sejmiku. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - 25,11 procent oznacza 9 przedstawicieli.

Znacznemu zmniejszeniu ulegnie reprezentacja w sejmiku Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po wyborach w 2015 roku ludowcy mieli ośmiu radnych, teraz wprowadzą tylko czterech - tyle samo, co Bezpartyjni Samorządowcy, którzy uzyskali procentowo nieco lepszy wynik od PSL (odpowiednio 13,17 proc. i 12,43 proc.). Dwóch radnych w sejmiku będzie też miał Sojusz Lewicy Demokratycznej (9,59 proc.).

Nadal możliwe jest utrzymanie dotychczas rządzącej w województwie lubuskim koalicji Platformy, PSL i SLD. Miałaby ona dwa mandaty przewagi.

Najlepszy indywidualny wynik uzyskała w Lubuskiem urzędująca marszałek Elżbieta Polak z Koalicji Obywatelskiej, na którą swój głos oddało 24 431 wyborców. W sejmiku znajdzie się też m.in. były wiceminister spraw wewnętrznych Marek Surmacz czy były prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA