fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Sasin: O Zdanowskiej zdecyduje wojewoda

tv.rp.pl
O tym, czy Hanna Zdanowska po wygraniu w pierwszej turze wyborów w Łodzi dalej będzie prezydentem Łodzi "zdecyduje wojewoda, który stoi na straży praworządności i będzie na podstawie przepisów decydował" - stwierdził Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przyczyną problemów Zdanowskiej jest wyrok grzywny, na którą została prawomocnie skazana w sprawie dotyczącej poświadczenia nieprawdy w dokumentach o kredyt bankowy.

Już przed wyborami wojewoda Zbigniew Rau oceniał, że Zdanowska "w polskim porządku prawnym nie może być burmistrzem czy prezydentem miasta".

- Kodeks wyborczy nie pozbawia jej biernego prawa wyborczego, a zatem posiada ona zdolność prawną do kandydowania. Niemniej jednak, gdyby jej kandydowanie zakończyć się miało sukcesem wyborczym, co jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym, podjąłbym działania pozostające w kompetencji wojewody do zapewnienie legalności postępowania organów samorządu terytorialnego, które wyklucza sprawowanie władzy publicznej, przez osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego – mówił Rau na konferencji prasowej.

O tym, że zwycięstwo Zdanowskiej będzie zależało od decyzji wojewody, mówił w rozmowie z TVN24 Jacek Sasin.

- Jeśli poważnie traktujemy prawo w Polsce, to prawo musi być przestrzegane niezależnie od tego kogo dotyczy, czy dotyczy działaczki PO czy przeciętnego Kowalskiego - stwierdził polityk PiS.

- O tym (czy stanowisko prezydenta Łodzi obejmie Hanna Zdanowska) zdecyduje wojewoda, który stoi na straży praworządności i będzie na podstawie przepisów decydował - zapowiedział Sasin.

Źródło: rp.pl/ TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA