fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Najdłużej rządzący prezydent pobił swój rekord

Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)/Lestat
Cząstkowe dane z komisji wyborczych i sztabów wskazują, że Zygmunt Frankiewicz zdobył w Gliwicach 70-procentowe poparcie. Oznacza to, że miasto już ósmą kadencję będzie miało tego samego prezydenta.

Zygmunt Frankiewicz rządzi Gliwicami nieprzerwanie od 1993 roku. Jeżeli wyniki się potwierdzą, będzie to już ósma kadencja Frankiewicza, który jest pod tym względem rekordzistą Polski - podaje TVN 24. Polityk jedynie dwa razy musiał powalczyć o fotel prezydenta w drugiej turze, w roku 2002 i 2010.

Choć na 8 listopada 2009 roku komisarz wyborczy wyznaczył datę przeprowadzenia referendum o odwołanie go przed upływem kadencji, referendum zostało uznane za nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję wyborczą. Rok później Zygmunt Frankiewicz po raz kolejny został prezydentem Gliwic, kandydując z ramienia własnego komitetu wyborczego i otrzymując 47,62 proc. głosów w pierwszej turze oraz 67,44 proc. głosów w drugiej turze wyborów.

Polacy głosowali. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

Zygmunt Frankiewicz był w przeszłości członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności oraz Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach startował z własnego Komitetu - Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA