Najem na dużą skalę to działalność gospodarcza, której nie można rozliczyć na preferencyjnych zasadach – wynika z najnowszej interpretacji. Przepisy podatkowe nie określają jednak ani liczby mieszkań, ani kwoty przychodów, po przekroczeniu której najem traci charakter prywatny i staje się biznesem. Dlatego właścicielka trzech kamienic zapytała skarbówkę, czy może płacić podatek według stawek 8,5 i 12,5 proc. Otrzymała odpowiedź, że rozmiar najmu świadczy o tym, że jest to działalność gospodarcza. Nie ma więc prawa do ryczałtu.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która kilka lat temu kupiła trzy kamienice z 54 mieszkaniami i czterema lokalami użytkowymi. Kobieta podpisała nowe umowy z lokatorami, którzy mieszkali tam często od kilkudziesięciu lat, głównie na podstawie przydziałów socjalnych z miasta. Od początku rozliczała się według skali, czyli stawek 18 i 32 proc. Nie płaciła jednak podatku, ponieważ ponosiła wyłącznie straty. Wynikały one głównie z wysokich wydatków na remont, przewyższających przychody. Dopiero w 2017 r. wyszła na prostą i uzyskała 18 tys. zł dochodu. Teraz nie ma już jednak kosztów do odliczenia, dlatego chciałaby przejść na ryczałt, który płaci się od przychodu (bez odliczania kosztów). Szacuje, że w 2018 r. osiągnie 290 tys. zł przychodu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zyski z najmu można zakwalifikować do dwóch źródeł przychodu: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko osoby prowadzące najem prywatny (poza działalnością) mogą wybrać rozliczenie ryczałtem. Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Według dyrektora KIS wnioskodawczyni nie może zaliczyć przychodów z 54 mieszkań i czterech lokali do źródła, jakim jest najem prywatny. Czynności związane z wynajmem podejmowane będą w sposób ciągły, czyli w stały, nie okazjonalny – czytamy w interpretacji.

To oznacza, że kobieta powinna się rozliczyć na zasadach właściwych dla działalności gospodarczej i płacić podatek według skali. ©?

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011. 438.2018.2.RK