E-fakturowanie a odpowiedzialność karnoskarbowa

Krajowy System e-Faktur jest na razie w zawieszeniu. Jednak jego wprowadzenie w najbliższej przyszłości jest nieuniknione. Sam zaś system będzie kluczowym narzędziem nie tylko dla rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami, ale i dla organów podatkowych, m.in. pod kątem weryfikacji odpowiedzialności karnoskarbowej.

Publikacja: 29.04.2024 04:30

E-fakturowanie a odpowiedzialność karnoskarbowa

Foto: Adobe Stock

Wdrożenie e-fakturowania wydaje się głównie czynnością wyłącznie „czysto” techniczną, ponieważ wiąże się z pracą z nowymi narzędziami opracowanymi przez Ministerstwo Finansów. Niemniej, może ono wpłynąć na różnorakie dziedziny funkcjonowania firmy i przedsiębiorcy, a także wywołać konsekwencje w przypisaniu odpowiedzialności za wystawioną fakturę.

Wejście KSeF budzi szereg wątpliwości związanych z odpowiedzialnością za wystawianie e-faktur, które w tym systemie w czasie rzeczywistym stają się oficjalnym dokumentem księgowym, także w znaczeniu podatkowym.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin