Monika Wolska-Bryńska

Organy nadużywają rygoru natychmiastowej wykonalności

Pomimo jasnych przesłanek, które wskazuje ustawodawca co do nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności, fiskus często nie stosuje się do nich, uzasadniając postanowienia w oderwaniu od przepisów prawa i praktyki.

Co nowego można uznać za koszt uzyskania przychodu

Urzędy podchodzą coraz bardziej swobodnie do kwestii wydatków zaliczanych do kosztów przez podatników, luźniej traktując warunek ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Krajowy System e-Faktur zbliża się wielkimi krokami

Wejście w życie KSeF zaplanowano na 1 lipca 2024 r. Mali i średni przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mają więcej czasu. Dla nich obowiązek ten został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

KSeF – czy mamy się czego obawiać

Od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy (poza nielicznymi wyjątkami) będą zobowiązani do wystawiania i udostępniania faktur ustrukturyzowanych.

Kto kontroluje przedsiębiorców po zmianach w administracji skarbowej

Gdy po wcześniejszej kontroli naczelnik urzędu celno-skarbowego po zakończeniu postępowania podatkowego wyda decyzję, odwołanie od niej rozpozna ten sam organ. Będzie zatem merytorycznie rozstrzygał dwa razy w tej samej sprawie.

Kontrola skarbowa możliwa w domu przedsiębiorcy

Urzędnicy przeprowadzający kontrolę mają prawo wstępu, przebywania i poruszania się w budynku, lokalu lub innym pomieszczeniu kontrolowanego oraz na gruncie, jeśli są to miejsca związane z prowadzoną przez niego działalnością.

Podatek od dochodów nieujawnionych: warto zadbać o udokumentowanie pochodzenia majątku

Z początkiem 2016 roku znowelizowano przepisy w zakresie dochodów nieujawnionych. Po kilku miesiącach od wejścia w życie nowych regulacji, organy rozpoczęły już wszczynanie na ich podstawie kontroli i postępowań.