Ministerstwo Finansów przedstawiło dane o rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2019 r. Dotyczą indywidualnych zeznań 2802 największych firm, które resort podaje do publicznej wiadomości na podstawie art. 27b ust. 1 ustawy o CIT.

– Z zeznań podatników CIT, u których wartość przychodu w roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro, wynika, że w pierwszym roku obowiązywania ulgi IP Box skorzystały z niej tylko dwie spółki. Analiza interpretacji indywidualnych prowadzi do wniosku, że w praktyce większość zainteresowanych to programiści prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek, partner w Kancelarii Vinci & Vinci.

Czytaj też: Ulga IP Box kusząca, ale wciąż pełna pułapek

Według danych resortu finansów z ulgi skorzystały spółki CD Projekt i Asseco Business Solutions.

Przypomnijmy, że IP Box obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Jest skierowana zarówno do przedsiębiorców rozliczających PIT, w tym prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dużych podmiotów rozliczających CIT. Stanowi kontynuację ulgi na badania i rozwój (B+R). Podatnik, który wytworzy własność intelektualną w działalności B+R, a następnie ją skomercjalizuje, zapłaci tylko 5 proc. zamiast 19 proc. podatku. Podatnicy mogli po raz pierwszy skorzystać z tej preferencji w zeznaniach za 2019 r.

Dlaczego zainteresowanie podatników CIT było tak małe?

– Przyczyn może być kilka. IP Box może dobrze zadziałać w prostych sytuacjach, gdy podatnik uzyskuje dochód z komercjalizacji patentu czy wzoru przemysłowego. Wymagania zawarte w przepisach mogą jednak zniechęcać tych, których produkt czy usługa zawierają większą liczbę patentów lub oprogramowanie, czego przykładem mogą być maszyny. Ministerstwo Finansów nie przygotowało dotychczas drugiej części objaśnień, jak obliczać dochód z kwalifikowanego IP zawartego w towarach i usługach. Przeszkodą może być po prostu brak pomysłu, jak w bardziej złożonych przypadkach takie wymagania spełnić – mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek.

Objaśnienia MF zostały wydane 15 lipca 2019 r., a więc ponad pół roku po wejściu w życie przepisów. Resort zapowiadał też przygotowanie ich drugiej części. Miała dotyczyć obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP zawartego w towarach i usługach, przy zastosowaniu przepisów o cenach transferowych.

Ministerstwo nie podało jeszcze danych o rozliczeniach PIT za 2019 r. To właśnie podatnicy PIT, szczególnie z branży IT, składali wnioski o interpretacje indywidualne dotyczące zastosowania ulgi. Co więcej, przed sądy administracyjne trafiły już pierwsze spory o niekorzystne interpretacje fiskusa dotyczące ulgi IP box.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Najwięcej kontrowersji budzi kwestia prowadzenia ewidencji na bieżąco. Skarbówka twierdzi, że stworzenie jej z opóźnieniem odbiera prawo do preferencji podatkowej. Pojawiają się już jednak pierwsze orzeczenia, w których sądy administracyjne zajmują inne stanowisko niż fisksu. Przykładem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Sygnatura akt: I SA/Go 115/20.