Jeśli będzie to darowizna, podatek od spadków i darowizn trzeba zapłacić.
Bezdzietna ciotka (siostra matki) chce darować czytelniczce mieszkanie w zamian za opiekę. Czy siostrzenica, która nie ma własnego lokum, może skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny? Czy konieczne jest zawarcie w gminie oficjalnej umowy o opiekę? – pyta czytelniczka. Niestety darowizna mieszkania na rzecz dzieci rodzeństwa jest obciążona podatkiem od darowizny. Nie zmieni tego zawarcie umowy o opiekę.
Wśród osób, które mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wskazanych w art. 16 § 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.), nie ma osób należących do II grupy podatkowej. A do tej grupy – w myśl wskazanej ustawy – należą zstępni rodzeństwa, czyli siostrzenice i siostrzeńcy, bratanice i bratankowie oraz ich dzieci i wnuki.
Wszyscy ci krewni mogą uniknąć podatku od spadków i darowizn tylko wówczas, gdy mieszkanie czy dom zostanie im przekazane przez ciocię, wuja, stryja w spadku – w drodze testamentu albo w wyniku dziedziczenia ustawowego. Wchodzi ono w ich wypadku w rachubę, gdy zmarły nie pozostawi małżonka ani bliższych krewnych.
Aby odziedziczyć mieszkanie cioci bez podatku, siostrzenica nie musi zawierać z nią umowy o opiekę