O tym, że fiskus stwarza problemy osobom, które w tym roku zaczęły porządkować rodzinny majątek, występując do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, i w związku z tym chciałyby skorzystać z wprowadzonego od 1 stycznia 2007 r. zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, już pisaliśmy („Rz” z 22 października "Szansa na nową ulgę dla starego spadku", z 2 grudnia „Fiskus nie daje ulgi przy starych spadkach” i z 16 grudnia „Gdy chcesz ulgi od starego spadku, pilnuj formularza”). Z sygnałów, jakie napływały i wciąż napływają do naszej redakcji, wynika, że urzędnicy zmuszają podatników do składania zeznania podatkowego na druku SD-3, podczas gdy formularzem właściwym do zgłoszenia nabycia spadku, który korzysta ze zwolnienia podatkowego, jest SD-Z1. Pytanie tylko, czy słusznie.
Obowiązujące od początku 2007 r. zmienione przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn są niestety nieprecyzyjne. [b]Kłopot sprawia interpretacja art. 3 ustawy nowelizującej.[/b] Wynika z niego, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie tej noweli (tj. przed 1 stycznia 2007 r.), stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem. W efekcie spora grupa ludzi, która nabyła spadek przed kilkoma laty, ale dopiero w tym roku otrzymała postanowienie sądu, nie wie, czy może skorzystać ze zwolnienia.
[srodtytul]Liczy się decyzja fiskusa[/srodtytul]
Razem z dyskusją, jaka rozgorzała po naszych publikacjach, pojawiły się też głosy, że argumentacji potwierdzającej prawo do zwolnienia od podatku przy starych spadkach można – i należy – szukać jeszcze gdzie indziej. Mianowicie, odwołując się do momentu wymiaru, czyli wydania przez urząd skarbowy decyzji ustalającej wysokość podatku z tytułu nabycia spadku, a nie powstania obowiązku podatkowego.
Tymczasem w podatku od spadków i darowizn, co potwierdza najnowszy komentarz do ustawy (K. Chustecka, I. Krawczyk, M, Kurasz, „Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz”, LexisNexis, Warszawa 2007), zasadą jest stosowanie przepisów, które obowiązują w dniu wymiaru zobowiązania podatkowego (a jest nim dzień wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego), z wyjątkiem ustalania wysokości wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu oraz skal podatkowych. Takie stanowisko wynika z uchwały pełnego składu Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z 27 maja 1993 r. (III AZP 36/92).