Czytelniczka od trzech lat mieszka, a od dwóch lat jest zameldowana w mieszkaniu teściowej swojej siostry. Ta wykupiła od gminy mieszkanie dwa lata temu przy finansowym udziale czytelniczki. Teściowa siostry w zamian za opiekę, jakiej udziela jej czytelniczka, chciałaby mieszkanie to darować jej albo przekazać w spadku.
Czytelniczka pyta, czy jeśli będzie w nim mieszkać, to nie zapłaci podatku od darowizny albo spadkowego.
Z całkowitego zwolnienia z podatku spadkowego korzystają tylko najbliżsi krewni i małżonek. Czytelniczka zaś według przepisów o podatku od spadków i darowizn w stosunku do teściowej siostry jest osobą z tzw. III grupy podatkowej („obcy”). Takie osoby mają prawo do zwolnienia podatkowego tylko pod warunkiem zawarcia z jego właścicielem mieszkania oficjalnej umowy o opiekę. Po 1 stycznia 2007 r. musi to być pisemna umowa o opiekę z podpisem notarialnie poświadczonym. Oczywiście cała taka umowa może mieć formę aktu notarialnego.
Warunkiem korzystania z ulgi mieszkaniowej przez osoby obce, które taką umowę zawarły, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą przez dwa lata. Okres ten liczy się od dnia poświadczenia podpisów na umowie o opiekę (osoby, która ma sprawować opiekę oraz przyszłego spadkodawcy) przez notariusza albo od zawarcia jej w formie aktu notarialnego.
Zwolnienie obowiązuje tylko, gdy lokum jest przekazywane w spadku.