Powód odroczenia terminu jest oczywisty: rozprzestrzeniający się koronawirus i spowodowany tym paraliż gospodarki. Ministerstwo Finansów wyraźnie jednak podkreśla, że preferencja dotyczy tylko tych podmiotów, „które nie prowadzą działalności ukierunkowanej na osiągnięcie zysku". Konkretnie organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, z zastrzeżeniem, że przychody osiągnięte z tej działalności muszą stanowić 80 proc. wszystkich przychodów takiej organizacji. Później zeznanie mogą też złożyć podmioty, które uzyskują wyłącznie dochody zwolnione z CIT.

– Z przesunięcia terminu skorzystają więc tylko podmioty, które generalnie nie płacą podatku. Fundacje, stowarzyszenia, zakłady opieki zdrowotnej, szkoły, koła gospodyń wiejskich – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że takich podmiotów jest około 200 tysięcy. Chce, żeby rozporządzenie o przedłużeniu terminu weszło w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Musi to być przed 31 marca, wtedy bowiem upływają terminy złożenia zeznania rocznego i zapłaty podatku wynikające z ustawy o CIT.

Czytaj także:

Wielka zmiana stawek VAT odłożona

– Rozporządzenie pomija przedsiębiorców, którzy przecież teraz najbardziej potrzebują pomocy – mówi Cezary Szymaś. Apeluje o jasne i klarowne rozwiązania dla biznesu. Odroczenie terminu składania rocznego zeznania i zapłaty podatku powinno być jednym z elementów wsparcia dla firm.

O tym, że przez koronawirusa przedsiębiorcy mogą mieć problemy z rocznym rozliczeniem, pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej" z 19 marca br. Przygotowanie firmowego zeznania podatkowego wymaga bowiem wielu wewnętrznych konsultacji i weryfikacji dokumentów. Nie sposób sobie z tym poradzić w czasie ograniczeń w kontaktach międzyludzkich.

– Apelowaliśmy do Ministerstwa Finansów o odroczenie terminu składania zeznań rocznych dla wszystkich przedsiębiorców – mówi Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy. – Wiele firm nie jest w stanie ich sporządzić w obecnych warunkach. Część poskładała tzw. zerówki, żeby uniknąć grzywny z kodeksu karnego skarbowego. Ale przecież później trzeba będzie zrobić korektę takiej deklaracji. Trzeba też wyliczyć roczny podatek i zapłacić go fiskusowi.

– Pozostaje nadzieja, że propozycja odroczenia rocznych rozliczeń trafi jeszcze do ustawy antykryzysowej, która ma w piątek być rozpatrywana przez Sejm – dodaje Arkadiusz Łagowski.

– Z uzasadnienia projektu rozporządzenia wynika, że resort finansów zdaje sobie sprawę z problemów związanych ze sporządzaniem rocznych zeznań. Nie rozumiem więc, dlaczego odroczenie terminu nie dotyczy przedsiębiorców – mówi Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

– Na razie Ministerstwo Finansów zachęca jedynie do składania wniosków o odroczenie lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. To w obecnej kryzysowej sytuacji niewystarczające i nieskuteczne rozwiązanie. Wiąże się z koniecznością przekazania wielu informacji o firmie i jej majątku, poza tym decyzja urzędu skarbowego jest uznaniowa, co oznacza, że nie wszyscy skorzystają z ulgi – dodaje Łukasz Czucharski.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że za 2018 r. złożono ponad pół miliona rocznych zeznań CIT. Ponad 205 tys. podmiotów wykazało w nich podatek. Resort finansów zapowiadał też odroczenie terminu składania rocznych zeznań dla tych, którzy płacą PIT (upływa 30 kwietnia). Na razie jednak nie ma w tej sprawie żadnych konkretów.

UWAGA

Z ostatniej chwili: Ministerstwo Finansów w środę wieczorem zapowiedziało na Twitterze, że termin złożenia zeznania rocznego dla pozostałych podatników CIT zostanie przedłużony do 31 maja 2020 r.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne