Działalność przedsiębiorstwa likwidującego szkody nie może być zwolniona z VAT jako usługa ubezpieczeniowa. Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 7 listopada 2014 r. (IPTPP1/443- -756/14-3/AK).

W opisywanej sprawie spółka prowadziła działalność gospodarczą oznaczoną kodami PKD 66.21 (działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat) oraz PKD 66.22 (działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych). Działalność ta polega na świadczeniu towarzystwom ubezpieczeniowym za wynagrodzeniem usługi likwidacji szkód. W ramach tej usługi spółka wykonuje m.in. następujące czynności: zbieranie informacji dotyczących powstania szkody, przeprowadzanie oględzin, wyliczanie wysokości szkody, weryfikacja dokumentów związanych ze szkodą, pisemne informowanie uprawnionych o postępie w likwidacji szkody.

Spółka miała wątpliwości, czy opisane usługi mogą być zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, tj. jako szeroko pojęte „usługi ubezpieczeniowe". Zdaniem spółki takie zwolnienie jej przysługuje. Izba skarbowa miała jednak inne zdanie.

Izba przywołała art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, zgodnie z którym „zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych (...)".Jednocześnie przypomniała, że terminy używane do określenia zwolnień z VAT muszą być wiernie interpretowane, bo są wyjątkiem od ogólnej zasady, która mówi, że VAT pobierany jest od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika. Dodatkowo organ zacytował wyroki TS UE, mówiące m.in., że: „(...) istotą transakcji ubezpieczeniowej jest, w ogólnym rozumieniu, iż ubezpieczyciel zobowiązuje się, w przypadku gdy zaistnieje ryzyko objęte ubezpieczeniem, świadczyć ubezpieczonemu usługę uzgodnioną podczas zawierania umowy w zamian za uprzednią wpłatę składki", oraz że „transakcja ubezpieczeniowa nieodzownie pociąga za sobą istnienie umowy między dostawcą usługi ubezpieczeniowej i osobą, która jest ubezpieczona na wypadek ryzyka, czyli ubezpieczonym" (wyroki w sprawach C-240/99 Skandia pkt 37 oraz C-8/pkt 39 i 41).

Spółka natomiast wykonuje wszystkie czynności w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń oraz nie przyjmuje odpowiedzialności wobec ubezpieczonych za świadczone usługi. W tym kontekście, zdaniem organu podatkowego, świadczone w imieniu i na rzecz zakładów/towarzystw ubezpieczeń usługi będące przedmiotem wniosku, związane z likwidacją szkód, nie mogą być uznane za usługi ubezpieczeniowe podlegające zwolnieniu z VAT. Interpretacja ta jest niekorzystna dla firm specjalizujących się w likwidacji szkód. Współpracują one zazwyczaj z towarzystwami ubezpieczeniowymi, których usługi są w większości przedmiotowo zwolnione z VAT, a w związku z tym fakt opodatkowania ich usług podatkiem od towarów i usług nie jest neutralny. W praktyce VAT od usług likwidacji szkód zostanie prawdopodobnie wliczony w cenę usług ubezpieczeniowych, czyli podwyższy składki.