Gdy unijni kontrahenci uzgadniają transport łączony

Zanim towary trafią do odbiorcy z innego kraju UE, podmiot inny niż sprzedawca może na nich wykonać usługi, np. wykończeniowe. Takie przerwanie ciągłości przewozu może oznaczać konieczność rejestracji VAT w państwie nabywcy.

Publikacja: 23.11.2015 00:01

Foto: Fotolia.com

Z roku na rok handel wewnątrzwspólnotowy rośnie. Transakcji jest coraz więcej i stają się coraz bardziej złożone. Ma to bezpośredni wpływ na stopień trudności związanych z nimi rozliczeń podatkowych. Jednym z takich problemów są zagadnienia dotyczące VAT, gdy mamy do czynienia z przerwaniem transportu. Takim przypadkiem jest sytuacja, gdy sprzedawca i dostawca towaru uzgadniają transport łączony, polegający na tym, że pierwszy odcinek transportu organizowany jest przez sprzedawcę, a po przekazaniu towarów nabywcy kontynuuje on transport we własnym zakresie. Kolejnym przykładem takiej sytuacji jest czasowy postój towaru w trakcie dostawy w celu wykonania na nim pewnych prac. W praktyce różne kraje unijne mogą odmiennie interpretować takie transakcje, a polscy podatnicy mogą nie być świadomi, że uczestnictwo w nich może wymagać rejestracji podatkowej w kraju kontrahenta.

Pozostało 92% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt