Sąd: fiskus nie może odmawiać odpowiedzi podatnikowi, który padł ofiarą e-ataku

Fiskus nie może odmawiać interpretacji podatnikowi, który padł ofiarą cyberprzestępcy i chce się upewnić, czy taką stratę może rozliczyć w kosztach podatkowych.

Publikacja: 24.05.2024 07:23

Polska jest na wojnie w cyberprzestrzeni.

Polska jest na wojnie w cyberprzestrzeni.

Foto: Adobe Stock

Taki morał dla skarbówki płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Sprawa miała związek z cyberatakiem, z którym coraz częściej muszą mierzyć się nie tylko zwykli internauci, ale też przedsiębiorcy.

Czy stratę na skutek cyberataku można wrzucić w koszty podatkowe

W spornym przypadku chodziło o spółkę, która straciła pieniądze przez cyberatak na konto poczty elektronicznej jej wietnamskiego kontrahenta. Wskazała, że ktoś podszył się pod pracownika jej wcześniej zweryfikowanego kontrahenta i podał jej nowy numeru konta bankowego w Szwecji. Firma na podstawie podrobionych przez e-przestępcę faktur z tym nowym numerem rachunku dokonała dwóch płatności za dostarczony jej towar. Dopiero po wezwaniu jej przez faktycznego kontrahenta do zapłaty okazało się, że doszło do cyberataku.

Spółka tłumaczyła, że mimo złożenia reklamacji w banku nie udało się odzyskać środków przekazanych na rachunek w Szwecji, bo te wcześniej z niego zniknęły. Złożyła też doniesienie o przestępstwie. W tych okolicznościach chciała od fiskusa oficjalnego potwierdzenia, że stratę może wrzucić w koszty podatkowe, oraz odpowiedzi, kiedy powinna ją rozliczyć.

Fiskus umył jednak ręce. Odmawiając interpretacji, stwierdził, że udzielenie odpowiedzi na postawione przez spółkę pytania wymagałoby od niego przeprowadzenia postępowania dowodowego. W szczególności musiałby zbadać opisane okoliczności, a to, jak tłumaczyli urzędnicy, wykracza poza zakres uprawnień fiskusa w postępowaniu interpretacyjnym. Do przeprowadzenia postępowania dowodowego uprawnione są wyłącznie organy prowadzące postępowanie wyjaśniające bądź kontrolne.

Czytaj więcej

Cyberataki mogą mieć podatkowe skutki

Sądy: spółka miało prawa oczekiwać odpowiedzi

Spółka zaskarżyła odmowę do sądu i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Zauważył, że skarżąca pytała o możliwości zaliczenia do kosztów wydatku związanego z cyberatakiem, gdy zapłata należna kontrahentowi nastąpiła na konto hakera. Miała więc prawo oczekiwać odpowiedzi, czy jest to koszt.

Suchej nitki na podejściu urzędników nie zostawił też NSA. Przypomniał im, że w ramach postępowania interpretacyjnego mają ocenić prawidłowość stanowiska podatnika co do zastosowania prawa podatkowego w danym stanie faktycznym.

W sprawie spółka przedstawiła jej okoliczności, m.in jak zweryfikowała kontrahenta i jak doszło do zdarzenia. A fiskus nie wezwał jej do uzupełnienia stanu faktycznego. Stwierdził tylko, że aby ocenić jej stanowisko, musiałby sprawdzić, czy były jakieś okoliczności, które powinny wzbudzić jej wątpliwości, i czy działała z należytą starannością. Tymczasem spółka chciała wykładni konkretnego przepisu. Zdaniem NSA fiskus pomylił ocenę dowodów z oceną faktów, które wskazała strona i który to opis wiązał go przy wydawaniu interpretacji. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 1393/22.

Taki morał dla skarbówki płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Sprawa miała związek z cyberatakiem, z którym coraz częściej muszą mierzyć się nie tylko zwykli internauci, ale też przedsiębiorcy.

Czy stratę na skutek cyberataku można wrzucić w koszty podatkowe

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja