Ministerstwo Finansów odwołuje podatkową rewolucję dla firm. Chodzi o KSeF

Krajowy System e-Faktur, który miał obowiązywać od tego roku nie wejdzie w życie - ogłosił w piątek minister finansów Andrzej Domański. KSeF to centralna baza, w której przedsiębiorcy mają wystawiać faktury.

Aktualizacja: 22.01.2024 06:08 Publikacja: 19.01.2024 10:11

Ministerstwo Finansów odwołuje podatkową rewolucję dla firm. Chodzi o KSeF

Foto: AdobeStock

Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie. - Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w 2024 roku — poinformował podczas konferencji prasowej minister finansów, Andrzej Domański. - Problemy te dotyczą kodu systemu, jego funkcjonalności oraz wydajności - dodał.

- Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu - podkreślił Domański.

Szef resortu finansów zapowiedział, że już dzisiaj ogłoszony zostanie przetarg na zewnętrzny audyt systemu. - Być może wykaże on kolejne, potencjalne błędy — nie wykluczył Domański.

Zapowiedział również zintensyfikowanie konsultacji ze środowiskami przedsiębiorców, aby jak mówił „Krajowy System e-Faktur został wprowadzony nie wbrew, ale wraz i przy współpracy ze środowiskami przedsiębiorców w naszym kraju”.   

Domański stwierdził, że KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce i podkreślił, że zostanie wprowadzony. - Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system i informatyzować polską gospodarką. Z drugiej strony wprowadzenie KSeF nie może zagrażać stabilności działalności gospodarczej — zaznaczył szef MF.

- Datę wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania podamy na podstawie tego, co wykaże zewnętrzny audyt. Data 1 lipca, a nawet cały 2024 rok, jest w mojej ocenie nie do utrzymania. W tym roku z całą pewnością obowiązkowego KSeF nie będzie — wskazał Domański.

Czytaj więcej

Nowy obowiązek. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, co ich czeka

MF szacuje, że opóźnienie wdrożenia KSeF może oznaczać nawet kilkaset milionów złotych strat dla budżetu. - Jednak ta luka byłaby znacznie większa, gdyby wprowadzić ten system z błędami – zauważył Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Firmy nieświadome i nieprzygotowane do Krajowego Systemu e-Faktur

Odłożenie w czasie wdrożenia KSeF było w ostatnich miesiącach postulatem podnoszonym przez organizacje przedsiębiorców, m. in. Lewiatana. Apelował o to także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Argumentami za odłożeniem systemu było według nich nieprzygotowanie wielu firm – zarówno małych, jak też większych – do tak dużej rewolucji w technologicznej i organizacyjnej.

Co więcej – tylko mniej niż połowa małych firm w ogóle zdaje sobie sprawę z nowego obowiązku. Z badań przeprowadzonych w listopadzie ub. r. wśród 400 małych przedsiębiorstw przez SW Resarch na zlecenie firmy doradczej InFakt, wynika, że tylko 44 proc. spośród niech w ogóle wie o czekającym ich nowym obowiązku wystawiania elektronicznych faktur. Ale nawet wśród tych, którzy to wiedzą, nikła jest świadomość różnych konkretnych wymogów. Z tych samych badań wynika, że tylko 20 proc., wie, że prawidłową data wystawienia faktury jest data jej przesłania do systemu.

Skarbówka będzie informowała

Wprawdzie w listopadzie ub. r. izby skarbowe przeprowadziły serię webinariów dla małych firm, informujących o obowiązkach związanych z KSeF, ale najwyraźniej efekt tej akcji nie upowszechnił dostatecznie wiedzy o nowym systemie. Z badania wynika, że 38 proc. firm krytycznie ocenia komunikację rządu w tej sprawie.

Szef KAS zapowiada, że działania informacyjne będą kontynuowane, także w formie ożywionych konsultacji z przedsiębiorcami. - Zakładam, że Krajowa Informacja Skarbowa włączy się bardziej w proces informowania o tych sprawach – powiedział Marcin Łoboda.

Zdaniem Piotra Juszczyka, doradcy podatkowego w firmie InFakt, odsunięcie w czasie uruchomienia nowego systemu pozwoli wielu przedsiębiorcom na lepsze przygotowanie się do wdrożenia nowego systemu. - Oceniam, że uruchomienie nowego systemu nastąpi nawet znacznie później, niż z początkiem 2025 roku. Przecież na zapowiadany audyt trzeba ogłosić przetarg, potem przeprowadzić złożone badanie, przeanalizować wnioski, wprowadzić konieczne modyfikacje techniczne i wydać odpowiednie akty prawne – wylicza ekspert.

Czytaj więcej

MF wyjaśnia: kto i na jakich zasadach będzie mógł wystawiać faktury w KSeF

Krytyczne obciążenie

Jeszcze w październiku ub. r. przedstawiciele resortu finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości deklarowali, że system jest gotowy do działania i jego odsuwanie byłoby niecelowe. Maciej Wardaszko, prezes rządowej spółki Aplikacje Krytyczne, odpowiedzialnej za stworzenie technicznej strony KSeF deklarował wówczas, że system w obecnej wersji może przyjąć 20 mln faktur dziennie.

Według nowego kierownictwa MF to właśnie kwestia przepustowości systemu jest jedną z przyczyn odłożenia jego uruchomienia. Zwraca na to uwagę także Piotr Juszczyk. - Dobrze by było, aby podczas audytu zwrócono uwagę, że obciążenie systemu nie jest równomierne w czasie. Zwykle bowiem więcej faktur jest wystawianych na początku i pod pod koniec miesiąca, gdy firmy rozliczają się za dostawy w danym miesiącu – sugeruje ekspert.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma uruchomiona w Polsce 1 stycznia 2022 r. Obecnie na zasadzie dobrowolności umożliwia podatnikom wystawianie, otrzymywanie oraz przechowywanie faktur ustrukturyzowanych. Od 1 lipca 2024 roku system miał być obowiązkowy.

Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej” i rp.pl, to rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców. Każdą fakturę trzeba będzie wystawić w formie elektronicznej i wprowadzić do systemu. Skarbówka od razu ją zobaczy. Nie ma możliwości jej anulowania bądź wycofania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej.

Z e-fakturowania wyłączone są faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C).

Czytaj więcej

Firmy muszą uważać żeby nie wysyłać do KSeF faktur konsumenckich

Komentarz eksperta

Maciej Dybaś, partner w CRIDO

Ogłoszone dziś przesunięcie KSeF nie jest dużym zaskoczeniem, chociażby w kontekście braku świadomości na temat konieczności dostosowania biznesu do KSeF zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców, czy też w obliczu faktu, że do tej pory nie zostały opublikowane niektóre techniczne przepisy regulujące działanie systemu.

Ci, którzy nie rozpoczęli jeszcze przygotowań, z pewnością będą zadowoleni z tej decyzji. Nie należy jednak zapominać o tym, że niektóre podmioty KSeF już wdrożyły, a znaczna część przedsiębiorstw prowadzi aktualnie szeroko zakrojone prace przygotowawcze. Dla nich kluczowe informacje, które powinny pojawić się ze strony Ministerstwa Finansów, to przynajmniej orientacyjna data wejścia w życie przepisów i jasna deklaracja co do planowanych zmian, w szczególności w kontekście zakresu raportowanych danych i wynikających z tego ewentualnych korekt  faktury. Niestety tego typu informacje na dzisiejszym briefingu nie zostały ujawnione. Rozumiejąc konieczność przeprowadzenia audytu tego rozwiązania, apelowałbym do przedstawicieli Ministerstwa o to, żeby decyzje w tym zakresie zostały możliwie szybko zakomunikowane podatnikom, co pozwoli racjonalnie planować dalsze fazy przygotowań.

Warto także zauważyć, że przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że pracują nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby pokryć lukę budżetową wynikającą z faktu, że Skarb Państwa nie otrzyma w tym roku wpływów wynikających z uszczelnienia systemu podatkowego, jakie spodziewane było dzięki działającemu KSeF. Minister Domański skalę takich wpływów oszacował na kilkaset milionów złotych, stwierdzając jednocześnie, że w Krajowej Administracji Skarbowej już toczą się prace, które pozwoliłyby na zniwelowanie tej luki. Zasadne staje się więc pytanie, czy powinniśmy spodziewać się w najbliższych miesiącach wzmożonych kontroli lub wprowadzenia nowych podatków czy opłat.

Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie. - Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w 2024 roku — poinformował podczas konferencji prasowej minister finansów, Andrzej Domański. - Problemy te dotyczą kodu systemu, jego funkcjonalności oraz wydajności - dodał.

- Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu - podkreślił Domański.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty