Prywatne przedszkole na numerze firmy

Niepubliczna placówka oświatowa prowadzona przez jednoosobową firmę nie musi mieć własnego NIP.

Publikacja: 09.01.2024 06:42

Prywatne przedszkole na numerze firmy

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę podatniczki, która spierała się z fiskusem o numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP.

Spór w sprawie zapoczątkował wniosek z grudnia 2022 r. o interpretację przepisów o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników oraz płatników. Podatniczka wyjaśniła, że jako osoba fizyczna jest organem prowadzącym niepubliczne przedszkole. Podkreśliła, że ma również zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Czytaj więcej

Dwa numery NIP to dwa razy więcej problemów

Z wniosku wynikało, że przedszkole przez cały czas działalności nie posiadało odrębnego NIP. Kobieta posługiwała się własnym. Schody zaczęły się, gdy w listopadzie 2022 r. zmienił się adres jej siedziby. Zgłaszając zmianę w urzędzie miasta, prowadząca placówkę otrzymała bowiem informację, że powinna wystąpić o nadanie odrębnego NIP dla przedszkola.

Podatniczka podporządkowała się tym wytycznym i fiskus nadał osobny numer dla przedszkola. Miała jednak poważne wątpliwości, czy musiała złożyć wniosek o jego nadanie, mając już NIP dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Zapytała też fiskusa, czy ma zarejestrować przedszkole jako płatnika zaliczek na podatek dochodowy oraz którym numerem powinna się posługiwać w relacjach z pracownikami, kontrahentami, urzędem skarbowym czy ZUS.

Fiskus konsekwentnie stwierdził, że niepubliczna placówka oświatowa, tj. przedszkole, które jako zakład pracy jest płatnikiem PIT, ma obowiązek dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego i uzyskać NIP. Musi się też zarejestrować jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy.

Urzędnicy zastrzegli, że odrębny NIP przedszkole powinno wykorzystywać tylko do wykonywania obowiązków płatnika. W relacjach z kontrahentami polecili zaś posługiwanie się NIP nadanym dla działalności.

Kobieta nie zgodziła się z tą wykładnią przepisów. Zaskarżyła ją do sądu administracyjnego w Poznaniu i wygrała. WSA przypomniał, że w świetle orzecznictwa to niedopuszczalne, by podatnik miał dwa numery NIP.

A sąd nie zgodził się z fiskusem, że pracodawcą nauczycieli będzie placówka, a nie skarżąca. Przedszkole nie stanowi bowiem odrębnej jednostki, gdy prowadzi je osoba fizyczna. Jest to przedmiot działalności skarżącej. W takiej sytuacji przedszkole nie jest ani podatnikiem, ani płatnikiem podatku czy składek ubezpieczeniowych.

Zdaniem WSA przychody z prowadzenia przedszkola należne są skarżącej i to ona ma status podatnika. Dlatego wyłącznie jej jako osobie fizycznej powinien zostać nadany NIP. Przedszkole nie stanowi odrębnego podmiotu od prowadzącej je osoby fizycznej. To nadany jej numer służy zarówno do rozliczenia jej podatków, jak i zaliczek jako płatnik.

Wyrok nie jest prawomocny.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek