Ważny wyrok NSA dla przedsiębiorców: Hotel to nie mieszkanie ani akademik

Usługa hotelowa nie jest podobna do najmu czy dzierżawy i nie podlega tzw. podatkowi od przychodów z budynków.

Publikacja: 05.07.2023 03:00

Ważny wyrok NSA dla przedsiębiorców: Hotel to nie mieszkanie ani akademik

Foto: Adobe Stock

Hotelarze mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że fiskus nie może usług hotelowych wrzucać do jednego worka z najmem czy dzierżawą i żądać tzw. podatku od przychodów z budynków.

Mnożące się problemy

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który w jednoosobowej działalności zajmuje się usługami zakwaterowania oraz gastronomicznymi.

W dwóch wnioskach o interpretację z listopada 2019 r. wskazał, że ma m.in. dwa hotele, w których świadczone są usługi noclegowe, krótkotrwałego zakwaterowania oraz kompleksowe usługi szkoleniowe.

Przedsiębiorca miał wątpliwości, czy po zmianach w naliczaniu podatku od przychodów z budynków w 2019 r. jego hotele będą mu podlegały. Sam twierdził, że nie, bo świadczenie usług hotelarskich nie jest tożsame z oddaniem w całości albo w części budynku do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze.

Czytaj więcej

Hotel podlega podatkowi od przychodów z budynków - wyrok WSA

Innego zdania był fiskus. Zauważył, że od 1 stycznia 2019 r. minimalnym podatkiem dochodowym zostały objęte wszystkie budynki w Polsce, niezależnie od ich klasyfikacji, m.in. mieszkalne, niemieszkalne, jeżeli generują przychody z najmu, dzierżawy lub o podobnym charakterze. Umowa hotelowa jest umową nienazwaną, mieszaną, zawierającą w sobie elementy różnych umów.

Niemniej w ocenie urzędników jej świadczeniem głównym jest korzystanie z rzeczy, tj. oddanie części budynku do używania. Dlatego fiskus odpowiedział, że udostępnianie budynku hotelowego lub o podobnym charakterze jest objęte podatkiem od przychodów z budynków.

Tak samo uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Zauważył, że ustawodawca nie zdefiniował najmu i dzierżawy w przepisach o PIT. A skoro tak, to sięgnął do kodeksu cywilnego i stwierdził, że istotą spornych umów jest świadczenie usługi o charakterze co najmniej podobnym do najmu i dzierżawy.

Różne sytuacje

Rację podatnikowi przyznał dopiero NSA. Jego zdaniem umowa hotelowa jest nazwana w ustawie dotyczącej takich usług. Jest zatem inna niż umowa najmu czy dzierżawy z kodeksu cywilnego, a odesłanie z ustawy podatkowej do innych umów o podobnym charakterze odnosi się tylko do kodeksowych regulacji o najmie i dzierżawie. Jak tłumaczył sędzia NSA Jan Grzęda, usługa hotelowa ma zupełnie inny charakter. Wyroki są prawomocne.

Sygnatura akt: II FSK 70-71/21

Hotelarze mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że fiskus nie może usług hotelowych wrzucać do jednego worka z najmem czy dzierżawą i żądać tzw. podatku od przychodów z budynków.

Mnożące się problemy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej