Po zmianie podatku nie ma ulgi na dopłaty do ZUS

Ryczałtowiec, który przeszedł na liniowy PIT albo skalę, nie odliczy dodatkowej składki zdrowotnej.

Publikacja: 13.03.2023 03:00

Po zmianie podatku nie ma ulgi na dopłaty do ZUS

Foto: Adobe Stock

Wielu przedsiębiorców na ryczałcie musi dopłacać składkę zdrowotną za zeszły rok, rekordziści powyżej 8 tys. zł. Czy odliczą ją od przychodu? Tylko ci, którzy zostali na ryczałcie. Jeśli przeszli na liniowy PIT albo skalę, z ulgi nici. Tak twierdzi skarbówka, a eksperci podkreślają, że trudno się z tym stanowiskiem nie zgodzić.

Przypomnijmy, że ryczałtowcy mają dwie możliwości rozliczenia składki zdrowotnej.

Przekroczyłeś próg, szykuj przelew

Pierwszy wariant, uproszczony, to opłacanie jej na podstawie przychodu z poprzedniego roku. Jest odprowadzana w stałej wysokości i zależy od tego, w której grupie znajduje się przedsiębiorca. Jeśli w pierwszej (przychody do 60 tys. zł rocznie) – w 2022 r. płacił 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie. Druga grupa (od 60 do 300 tys. zł) to 559,89 zł. Jeśli przychody z 2021 r. przekraczały 300 tys. zł, ryczałtowiec powinien płacić w 2022 r. składkę w wysokości 1007,81 zł miesięcznie.

Ostateczne rozliczenie następuje po zakończeniu roku. Co zrobić, jeśli przychody z 2022 r. okazały się wyższe niż z 2021 r. i przekraczają progi? Trzeba dopłacić różnicę do ZUS. Przedsiębiorca, który przeszedł z pierwszej do trzeciej grupy, musi uiścić ponad 8 tys. zł.

Druga możliwość rozliczania składek zdrowotnych na ryczałcie – sumujemy przychody od początku roku i za miesiąc, w którym przekroczą próg (oraz za następne), płacimy już wyższą kwotę. Po zakończeniu roku trzeba zrobić podsumowanie. Przekroczenie progu przychodów powoduje, że wyższa składka obowiązuje za cały rok. Co oznacza, że także w tym wariancie wielu przedsiębiorców czeka dodatkowy przelew do ZUS (może wynieść nawet ponad 7 tys. zł).

Czytaj więcej

Przejście z ryczałtu na skalę - oto wszystko co trzeba widzieć na ten temat

Czy na dopłatę jest podatkowa ulga? Generalnie ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu. Ale tylko zapłaconych w danym roku z tytułu działalności opodatkowanej w formie ryczałtu. Jeśli więc przedsiębiorca zmienił formę rozliczeń i w 2023 r. dopłaca składkę zdrowotną za zeszły rok, nie skorzysta z ulgi. Takie jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej.

– Niestety, fiskus ma rację. Z przepisów rzeczywiście wynika, że po zmianie formy opodatkowania odliczenie dopłacanej za zeszły rok składki jest niemożliwe – mówi Magdalena Michałowska, właścicielka biura rachunkowego Meritum. Jej zdaniem wygląda na to, że ustawodawca nie przemyślał skutków wprowadzonych w nowelizacji Polskiego Ładu regulacji.

– Ograniczenie preferencji miało wyeliminować odliczanie składek zapłaconych z tytułu działalności opodatkowanej według skali (na której nie ma ulgi). Przykładowo wtedy, gdy oprócz prowadzenia jednoosobowej firmy na ryczałcie przedsiębiorca jest też wspólnikiem spółki cywilnej, z której rozlicza się według skali. Gdyby nie ograniczenie w przepisach mógłby odliczyć składki z obu form biznesu. Ustawodawca chciał temu zapobiec, ale wyszło tak, że nie można też odpisywać składek po zmianie zasad opodatkowania – podkreśla Magdalena Michałowska.

Ekspertka dodaje, że odliczenia dopłaty do ZUS nie będzie zarówno przy przejściu z ryczałtu na skalę (na której w ogóle nie ma ulgi), jak i na liniowy PIT (gdzie składki zdrowotne można odpisać od dochodu albo zaliczyć do kosztów). A także przy innych zmianach rozliczeń, np. z liniówki na ryczałt. – To absurd, Ministerstwo Finansów powinno jak najszybciej zmodyfikować przepisy – podsumowuje Magdalena Michałowska.

Przepada wpłata za grudzień

Jest jeszcze jedna zła informacja dla przedsiębiorców, którzy w 2023 r. zmienili formę opodatkowania. Otóż nie odliczą zapłaconej w styczniu składki za grudzień. Uzasadnienie jest takie, jak przy dopłatach: ulga przysługuje tylko na składki za okres, w którym byliśmy na tej samej formie rozliczeń, co w momencie ich zapłaty. Potwierdza to odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie przedsiębiorcy, który w 2022 r. był na liniowym PIT, a w 2023 r. przeszedł na ryczałt. Czytamy w niej, że składka z tytułu działalności na liniowym PIT zapłacona w styczniu nie może zostać uwzględniona w rozliczeniu biznesu na ryczałcie. Nie może też być odliczona w zeznaniu za 2022 r., ponieważ nie jest opłacona w roku, w którym przedsiębiorca był na podatku liniowym. Szerzej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 2 stycznia br.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt

Polski Ład zrewolucjonizował zasady opłacania firmowej składki zdrowotnej. W każdej formie opodatkowania są inne i trzeba to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sposobie rozliczeń. Niestety, nowe przepisy przynoszą przedsiębiorcom niemiłe niespodzianki, takie jak zakaz odliczania dopłat do ZUS-u po zmianie zasad opodatkowania. Oznacza to, że ryczałtowiec, który przeszedł na liniowy PIT, nie odpisze dopłaconych za zeszły rok składek zdrowotnych, mimo że ulga przysługuje w obu formach rozliczenia. Odliczenie dałoby się uratować, gdybyśmy zapłacili dodatkowe składki już w grudniu. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Nie każdy też już w grudniu wie, że będzie zmieniał formę opodatkowania.

Nie powinno być natomiast wątpliwości, że przedsiębiorca na ryczałcie albo liniowym PIT, który kontynuuje zasady rozliczenia z ubiegłego roku, może odliczyć dopłaconą w 2023 r. składkę.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Sądy i trybunały
TSUE wydał wyrok na reformę polskiego sądownictwa
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Partia Ziobry krytykuje sędziów za udział w marszu. "Mamy polityków w togach"
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Prezydent nie jest strażnikiem konstytucji