Jak uzyskać uprzednie porozumienie cenowe

Warto sięgnąć po APA dla najbardziej wartościowych transakcji, np. podstawowej działalności, która kierowana jest głównie do podmiotów powiązanych, aby zapewnić bezpieczeństwo z perspektywy cen transferowych dla istotnej części biznesu.

Publikacja: 16.10.2022 11:00

Jak uzyskać uprzednie porozumienie cenowe

Foto: Adobe Stock

Popularność porozumień APA w ostatnich latach nieustannie wzrasta, widać to w szczególności po statystykach Krajowej Administracji Skarbowej. Potwierdza to liczba zawartych uprzednich porozumień cenowych (APA). W 2021 roku Szef KAS wydał rekordową liczbę decyzji - zawarto aż 101 porozumień, więcej niż w piętnastoletnim okresie, obejmującym lata 2006-2020. Przyczyną wzrostu zainteresowania APA było wprowadzenie przepisów limitujących zaliczenie określonych grup kosztów wewnątrzgrupowych do kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy, chcąc skorzystać ze zwolnienia z limitowania kosztów, złożyli rekordowo wysoką liczbę wniosków o wydanie APA. Pomimo uchylenia przepisów limitujących koszty, rok 2022 zapowiada się optymistycznie, do końca czerwca KAS wydał już 43 decyzje APA.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP