Koszty: faktury VAT za usługi na celowniku skarbówki

Koniec z produkowaniem podatkowych kosztów. Fiskus sprawdza firmy i żąda konkretnych dowodów.

Aktualizacja: 01.07.2016 08:30 Publikacja: 30.06.2016 16:24

Koszty: faktury VAT za usługi na celowniku skarbówki

Foto: Adobe Stock

Kontrolerzy ostro zabrali się za firmy korzystające z usług niematerialnych – doradztwa, marketingu, pośrednictwa. Sprawdzają, czy zostały one faktycznie wykonane, domagają się umów, raportów, sprawozdań.

– W ostatnich miesiącach widać duże zainteresowanie fiskusa takimi usługami – potwierdza adwokat Piotr Świniarski. – Jest to główny punkt prowadzonych kontroli

– Skarbówka weryfikuje wszystkie faktury, nie tylko za doradztwo. Przykładowo w spółce sprzedającej w internecie zakwestionowała wydatki na pakowanie towarów – opowiada doradca podatkowy Tomasz Piekielnik – mimo że firma nie zatrudniała własnego personelu i musiała korzystać z usług obcych. Kontrolerzy uznali, że stawka wynosząca 2 zł za paczkę jest za wysoka.

Firmy zawyżają ceny

Skąd to zainteresowanie usługami niematerialnymi?

– Często są wykorzystywane do produkowania kosztów podatkowych, co zmniejsza firmowe podatki – tłumaczy Piekielnik. – Najprostszy sposób to wystawienie faktury kosztowej przez przedsiębiorcę, który ma stratę (i w ogóle nie płaci podatku) albo jest na ryczałcie (danina jest niższa). A nabywca zmniejsza przychód i w konsekwencji obniża podatek.

– Ale usługi niematerialne są też wykorzystywane do przerzucania dochodów w dużych grupach kapitałowych – dodaje Piekielnik.

– Zdarza się, że firmy mocno przesadzają przy naliczaniu kosztów. Spotkałem się np. z fakturami na 30 tys. zł miesięcznie wystawianymi przez wspólnika, który robił ankiety wśród potencjalnych klientów – opowiada Piotr Świniarski. – Od razu było widać, że cena jest nierynkowa.

Potrzebne dodatkowe dokumenty

O kontrole usług niematerialnych zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Potwierdziło, że to jeden z priorytetów na ten rok. I podkreśliło, że sama faktura nie wystarczy, aby wydatek na usługę niematerialną zaliczyć do podatkowych kosztów. Konieczne jest posiadanie dodatkowych dowodów, m.in. umowy o świadczenie usług, sprawozdań, raportów, opinii, analiz, zawierających np. informacje o podjętych czynnościach i ich zakresie, wniosków z podjętych działań, rekomendacji, wiadomości e-mail, faktur ze specyfikacjami.

Ministerstwo Finansów dodało też, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, iż określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodów. Musi go rzetelnie udokumentować i wykazać, że był celowy i racjonalnie uzasadniony.

– Wielu przedsiębiorców, którzy nie zgromadzili takiej dokumentacji, nie podejmuje w ogóle walki z fiskusem – mówi Tomasz Piekielnik. – Zwłaszcza przy mniejszych kwotach nie opłaca im się prowadzić długiego i kosztownego sporu.

Beata Hudziak - doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax

Przedsiębiorcy muszą się pogodzić z tym, że do rozliczenia usługi niematerialnej w kosztach uzyskania przychodów potrzebna jest – oprócz faktury – dodatkowa dokumentacja. Tego wymaga fiskus, konieczność jej sporządzania potwierdzają też sądy. Często to niełatwa sprawa, problemy mogą być np. z udokumentowaniem konsultacji telefonicznych (czy przedsiębiorca ma zaznaczać na billingu, ile czasu rozmawiał z doradcą?).

Trudno też sobie wyobrazić, że właściciel firmy pokazuje skarbówce wyniki audytu podatkowego wykazującego, jakie popełnił błędy w rozliczeniu i jakie mogą być tego konsekwencje. Warto wówczas zawnioskować o przesłuchanie świadków, którzy mogą potwierdzić, że usługa została wykonana. Fiskus musi taki dowód przeprowadzić.

Kontrolerzy ostro zabrali się za firmy korzystające z usług niematerialnych – doradztwa, marketingu, pośrednictwa. Sprawdzają, czy zostały one faktycznie wykonane, domagają się umów, raportów, sprawozdań.

– W ostatnich miesiącach widać duże zainteresowanie fiskusa takimi usługami – potwierdza adwokat Piotr Świniarski. – Jest to główny punkt prowadzonych kontroli

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego