W czasie pandemii wielu przedsiębiorców szuka dodatkowego źródła zarobków. Fiskus wychodzi im naprzeciw. Zgadza się, że wydatek na uzyskanie licencji pilota może być podatkowym kosztem.

Jest jeden warunek. Najpierw trzeba uzupełnić kody PKD o działalność lotniczą. Inaczej wydatek nie ma związku z prowadzonym biznesem.

Taką odpowiedź otrzymał przedsiębiorca, który prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem, ale zajmuje się też wykonywaniem lotów komercyjnych na dronach. Teraz chce jednak uzyskać licencję pilota, by w razie braku innych ofert wykonywać loty dla linii lotniczych lub jako prywatny pilot. Chce wziąć udział w wielu kursach potrzebnych do zdobycia m.in. licencji pilota turystycznego, uprawnień do lotów nocnych, do lotów na samolotach wielośmigłowych oraz do lotów komercyjnych.

Czytaj także:

Opłata za kurs pilotażu może być kosztem podatkowym

Szkolenie na licencję turystyczną rozpoczął w grudniu 2020 r. W styczniu 2021 r. uzupełnił kody PKD planowanymi nowymi rodzajami działalności. Pierwsze przychody z tego tytułu osiągnie prawdopodobnie w 2023 r. Wcześniej jednak musi ponieść – poza opłatą za licencję – wiele dodatkowych wydatków, np. na wynajem samolotu w celach szkoleniowych, opłaty lotniskowe oraz zakup map, oprogramowania i urządzeń elektronicznych wpływających na bezpieczeństwo.

Chciał się upewnić, czy może je wszystkie odliczyć. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wydatków poniesionych przed rozszerzeniem profilu działalności gospodarczej nie można uznać za koszty uzyskania przychodów z tej działalności. Skoro zostały poniesione wcześniej, to brakuje związku przyczynowo-skutkowego między tymi opłatami a uzyskiwaniem przychodów w późniejszym okresie. To oznacza, że do kosztów zaliczy wydatki z okresu po uzupełnieniu wpisu w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej o nowe kody PKD.

W poprzednich latach fiskus nie stawiał takich wymogów. W interpretacji z początku 2019 r. (nr 0112-KDIL3-3.4011. 385.2018.2.DS) zgodził się, by dentysta odliczył wydatek na licencję pilota. Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził prywatny gabinet lekarski i dopiero planował rozszerzyć działalność gospodarczą na świadczenie usług lotniczych.

Uzyskał odpowiedź, że skoro potrzebne są w tym celu odpowiednie szkolenia, to wydatek na nie może być kosztem uzyskania przychodu. Jednak zasadność jego rozliczenia może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.50.2021.2.AC