Opłata za kurs pilotażu może być kosztem podatkowym

Opłata za kurs pilotażu może być podatkowym kosztem. Skarbówka się zgadza.

Publikacja: 01.08.2019 08:04

Opłata za kurs pilotażu może być kosztem podatkowym

Foto: Adobe Stock

Fiskus popiera podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W najnowszej interpretacji zgodził się, że pilot samolotu odliczy wydatki na kurs, który pozwoli mu uzyskać licencję wyższego stopnia oraz szkolić innych. Wystarczy założyć działalność gospodarczą w tym zakresie.

Czytaj także:

Fiskus: dentysta odliczy wydatek na licencję pilota

Taką odpowiedź uzyskał podatnik, który od 2010 r. posiada licencję wydaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zajmuje się przede wszystkim doradztwem w działalności lotniczej oraz szkoleniami lotniczymi i zajęciami akademickimi na uczelniach kształcących w lotnictwie. Ma tytuł doktora nauk o bezpieczeństwie. Chce jednak prowadzić działalność pilota lotniczego zawodowego oraz samolotowego instruktora szkolenia praktycznego.

W marcu 2019 r. założył szeroko zakrojoną działalność gospodarczą. Jej przedmiotem jest m.in.: doradztwo, transport lotniczy pasażerski i towarów, transport kosmiczny, działalność prawnicza, tłumaczenia, badania naukowe zarówno w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, jak też humanistycznych, a także formy edukacji z dziedziny nauki jazdy i pilotażu.

Zapytał, czy kosztem uzyskania przychodu z tej działalności mogą być wydatki na uzyskanie licencji pilota lotniczego oraz samolotowego instruktora szkolenia praktycznego, które chce ponieść jesienią tego roku. Uzasadniał, że cała jego kariera zawodowa i akademicka od lat związana jest z lotnictwem, więc naturalne jest dalsze podnoszenie kwalifikacji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tą argumentacją. Przypomniał, że kosztem podatkowym mogą być racjonalnie uzasadnione wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością i  wpływają na uzyskanie przychodów bądź zabezpieczenie ich źródła. Nie muszą mieć bezpośredniego związku z przychodami.

Skoro wnioskodawca – chcąc rozszerzyć obszar świadczonych usług – musi odbyć odpowiednie kursy i szkolenia, bez których nie mógłby świadczyć odpłatnie tych usług, to może uwzględnić te wydatki w kosztach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – napisał dyrektor KIS w uzasadnieniu.

– Należy się zgodzić z interpretacją, która uwzględnia realia gospodarcze. W opisanej sytuacji nie budzi wątpliwości związek poniesionego kosztu z zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów. Kurs jest niezbędny do uzyskiwania przychodów z instruktażu czy szkoleń. Fiskus zastrzega jednak, że może zweryfikować ten związek w trakcie ewentualnej kontroli – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.185.2019.2.MM

Fiskus popiera podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W najnowszej interpretacji zgodził się, że pilot samolotu odliczy wydatki na kurs, który pozwoli mu uzyskać licencję wyższego stopnia oraz szkolić innych. Wystarczy założyć działalność gospodarczą w tym zakresie.

Czytaj także:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów