fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Opłata za kurs pilotażu może być kosztem podatkowym

Adobe Stock
Opłata za kurs pilotażu może być podatkowym kosztem. Skarbówka się zgadza.

Fiskus popiera podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W najnowszej interpretacji zgodził się, że pilot samolotu odliczy wydatki na kurs, który pozwoli mu uzyskać licencję wyższego stopnia oraz szkolić innych. Wystarczy założyć działalność gospodarczą w tym zakresie.

Czytaj także:

Taką odpowiedź uzyskał podatnik, który od 2010 r. posiada licencję wydaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zajmuje się przede wszystkim doradztwem w działalności lotniczej oraz szkoleniami lotniczymi i zajęciami akademickimi na uczelniach kształcących w lotnictwie. Ma tytuł doktora nauk o bezpieczeństwie. Chce jednak prowadzić działalność pilota lotniczego zawodowego oraz samolotowego instruktora szkolenia praktycznego.

W marcu 2019 r. założył szeroko zakrojoną działalność gospodarczą. Jej przedmiotem jest m.in.: doradztwo, transport lotniczy pasażerski i towarów, transport kosmiczny, działalność prawnicza, tłumaczenia, badania naukowe zarówno w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, jak też humanistycznych, a także formy edukacji z dziedziny nauki jazdy i pilotażu.

Zapytał, czy kosztem uzyskania przychodu z tej działalności mogą być wydatki na uzyskanie licencji pilota lotniczego oraz samolotowego instruktora szkolenia praktycznego, które chce ponieść jesienią tego roku. Uzasadniał, że cała jego kariera zawodowa i akademicka od lat związana jest z lotnictwem, więc naturalne jest dalsze podnoszenie kwalifikacji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tą argumentacją. Przypomniał, że kosztem podatkowym mogą być racjonalnie uzasadnione wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością i  wpływają na uzyskanie przychodów bądź zabezpieczenie ich źródła. Nie muszą mieć bezpośredniego związku z przychodami.

Skoro wnioskodawca – chcąc rozszerzyć obszar świadczonych usług – musi odbyć odpowiednie kursy i szkolenia, bez których nie mógłby świadczyć odpłatnie tych usług, to może uwzględnić te wydatki w kosztach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – napisał dyrektor KIS w uzasadnieniu.

– Należy się zgodzić z interpretacją, która uwzględnia realia gospodarcze. W opisanej sytuacji nie budzi wątpliwości związek poniesionego kosztu z zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów. Kurs jest niezbędny do uzyskiwania przychodów z instruktażu czy szkoleń. Fiskus zastrzega jednak, że może zweryfikować ten związek w trakcie ewentualnej kontroli – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.185.2019.2.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA