Skarbówka nie pozwala przedsiębiorcom odliczać wydatków na dobry wygląd. Wyjątkowo traktuje jednak branżę związaną z modą. Przedsiębiorcza modelka wrzuci więc w koszty to, czego nie wolno pozostałym biznesmenom.

Czytaj także: Blogerka modowa wygrała z fiskusem spór o biżuterię i torebki

Potwierdza to najnowsza interpretacja (nr 0115-KDIT3.4011. 396.2018.1.MPŁ) wydana na wniosek modelki prowadzącej działalność gospodarczą rozliczaną stawką liniową 19 proc. Napisała, że bierze udział w sesjach zdjęciowych i produkcjach filmowych. Zgodnie z umową, sama kupuje ubrania, obuwie oraz opłaca fryzjera i kosmetyczkę. Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że skoro bez tych wydatków nie mogłaby zarabiać, to są dla niej kosztem podatkowym. Skarbówka to potwierdza.

– Jeśli wydatki są niezbędne do udziału w zdjęciach do filmów oraz w sesjach fotograficznych, to można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zastrzegł jednak, że w razie kontroli podatniczka będzie musiała udowodnić, że nie wykorzystuje zakupów na cele osobiste. Nie wystarczą faktury. Konieczne są dokumenty potwierdzające racjonalność wydatków oraz ich związek z przychodami z biznesu.

By powstały dobre fotografie, konieczne są nie tylko ubrania i kosmetyki. W wydanej właśnie interpretacji fiskus zgodził też na odliczenie wydatków na karmę i utrzymanie ostronosa (zwierzę z rodziny szopowatych), który występuje z modelkami na zdjęciach (nr 0112-KDIL3-1.4011.322.2018.2.KS).

Z pytaniem w tej sprawie wystąpił podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na produkcji sesji fotograficznych i filmów reklamowych. Podpisuje kontrakty z modelami, w których zobowiązuje się zapewnić im odpowiednie stroje i obuwie do udziału w sesjach oraz usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Mężczyzna napisał, że aby wyróżnić się na tle konkurencji, kupił młodego ostronosa, który budzi ogromne zainteresowanie klientów. Produkcje ze zwierzęciem zwiększają jego przychody o kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Dyrektor KIS potwierdził, że w tej sytuacji, poza standardowymi wydatkami na produkcję sesji (czyli usługi fryzjerskie i kosmetyczne, stroje i dodatki dla modeli) podatnik odliczy też opłaty za karmę, opiekę weterynaryjną oraz budowę profesjonalnej woliery dla ostronosa.

Inni biznesmeni też mogą wrzucić w koszty ubrania, ale pod warunkiem, że umieszczą na nich logo firmy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Zakup zwykłego garnituru ma charakter osobisty i nie może być kosztem podatkowym.