Taki pogląd wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.107.2018.1.MPU).
Czytaj także: Prąd z małych generatorów może być zwolniony z akcyzy
W stanie faktycznym sprawy wskazano, że przedmiotem działalności wnioskodawcy jest produkcja energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. Posiada biogazownię utylizacyjno-rolniczą, wyposażoną w kogenerator o mocy 0,8 MW, produkujący energię elektryczną i cieplną. Wyprodukowana energia elektryczna sprzedawana jest w części na rzecz odbiorców końcowych, część przekazywana jest do spółki obrotu energią, a część wykorzystywana na potrzeby własne – zarówno powiązane z produkcją energii, podtrzymywaniem tego procesu, jak i do utrzymywania pomieszczeń biurowo-socjalnych. W czasie pracy biogazowni spółka wykorzystuje energię wytworzoną przez samą siebie, natomiast kiedy biogazownia nie wytwarza energii – zakupuje ją od spółki obrotu energią. W tym stanie faktycznym wnioskodawca zapytał o możliwość skorzystania ze zwolnienia dla energii wyprodukowanej i zużytej we własnym zakresie.
Zwolnienie z rozporządzenia
Spółka wskazała na brzmienie przepisów rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Zgodnie z § 5 ust. 1 tego rozporządzenia zwolnieniu podlega energia wyprodukowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW w przypadku zużycia własnego. Jednak według ust. 2 tego aktu prawnego zwolnienie to w przypadku wykorzystania innego surowca niż odnawialne źródło energii przysługuje tylko jeśli od tego surowca została zapłacona akcyza na wcześniejszym etapie obrotu. Spółka wskazała więc, że zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii biogaz rolniczy jest odnawialnym źródłem energii. Ponadto spółka podniosła argument o braku opodatkowania energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne na podstawie ustawy o podatku akcyzowym.
Trzy warunki
Organ interpretacyjny uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Analizując przepisy wspomnianych rozporządzenia oraz ustawy wskazał trzy warunki zastosowania zwolnienia w sprawie przedstawionej przez wnioskodawcę: po pierwsze, moc generatora nie może przekraczać 1 MW; po drugie, energia elektryczna musi zostać zużyta na potrzeby własne; po trzecie, źródło energii musi być odnawialnym źródłem energii.