Dochód z tego tytułu opodatkowany jest według skali podatkowej. Właściciel dolicza go w zeznaniu do swych innych dochodów po pomniejszeniu kwoty wynagrodzenia o ewentualne koszty uzyskania przychodu.
W czerwcu br. czytelnik otrzymał z zakładu energetycznego zasądzone wyrokiem sądu wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z jego gruntu przez ostatnie dziesięć lat. Nie wie, czy może uwzględnić koszty jego uzyskania w postaci wydatków na dojazdy do sądu na rozprawy własnym samochodem i część niezwróconych przez zakład energetyczny kosztów wynagrodzenia adwokata.
Co do zasady podatnik ma prawo uwzględnić koszty uzyskania także tego rodzaju przychodu. Zgodnie bowiem z ogólną regułą zapisaną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wyraźnie wymienionych w art. 23 updof. Nie ma jednak wśród nich kosztów, które w opisanym wypadku mogłyby wchodzić w rachubę.
Trzeba jednak pamiętać, że to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że dane koszty rzeczywiście poniósł i że przyczyniły się one bezpośrednio do osiągnięcia przychodu.
Nie powinno być problemu z udowodnieniem wysokości kosztów pomocy prawnej, bo zapewne czytelnik dysponuje fakturami wystawionymi przez pełnomocnika.