Zdecydował tak, rozstrzygając spór dotyczący sposobu opodatkowania współwłasności, Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku z 26 czerwca 2007 r. (II FSK 1748/06) stwierdził, że do czasu zniesienia współwłasności, czego może żądać każdy ze współwłaścicieli, nie można odstąpić od zasady solidarnego obciążania obowiązkiem podatkowym współwłaścicieli władających nieruchomością.
Małżeństwo A. wraz z małżeństwem L. byli współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Część tego gospodarstwa małżonkowie L. przeznaczyli na odkrywkowy zakład górniczy. Organ podatkowy ustalił współwłaścicielom łączne zobowiązanie pieniężne. Małżonkowie A. nie zgodzili się jednak na obciążenie ich podatkiem od nieruchomości od gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków L.
Innego zdania było samorządowe kolegium odwoławcze. Stwierdziło, że jeśli jeden ze współwłaścicieli wykorzystuje nieruchomość w działalności gospodarczej, to opodatkowanie podatkiem od nieruchomości następuje według stawek przewidzianych dla gruntów związanych z działalnością i obciąża solidarnie wszystkich współwłaścicieli. Bez znaczenia pozostaje przy tym sposób korzystania z nieruchomości, rodzaj prowadzonej działalności oraz fakt, że drugi ze współwłaścicieli działalności gospodarczej nie prowadzi.
Małżonkowie A. wnieśli skargę do sądu administracyjnego. Zażądali jednoznacznego rozstrzygnięcia, kto powinien płacić podatek od nieruchomości, jeśli pozbawiono ich bezprawnie jej posiadania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził, że jeśli skarżący faktycznie zostali pozbawieni władztwa nad rzeczą, to nieruchomość znalazła się w wyłącznym posiadaniu samoistnym małżonków L. Tym samym, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obowiązek podatkowy ciążył na nich jak na posiadaczach samoistnych.
Z taką interpretacją nie zgodziło się samorządowe kolegium odwoławcze. Zaskarżyło wyrok do NSA. Twierdziło, że wyodrębnienie części gruntów jako odrębnego przedmiotu opodatkowania w wyniku faktycznego jego zajęcia przez jednego ze współwłaścicieli jest niedopuszczalne. Jeżeli współwłaściciela pozbawiono władztwa nad rzeczą lub możności korzystania z rzeczy wspólnej, przysługuje mu ochrona. Może także żądać zniesienia współwłasności.