Wydatek na hotel można odliczyć

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność szkoleniową w innym mieście, ma prawo ująć opłaty za nocleg w kosztach uzyskania przychodu.

Publikacja: 30.04.2015 05:40

Wydatek na hotel można odliczyć

Foto: www.sxc.hu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu szkoleń z zakresu prawa pracy. Mam własne biuro, ale najczęściej organizuję szkolenia w siedzibach firm, które wykupiły u mnie taką usługę. Zajęcia zwykle odbywają się w moim mieście. Zdarza się jednak, że muszę wyjechać na wykłady do innego miasta, co wiąże się z koniecznością noclegu w hotelu. Czy opłata za hotel może być kosztem uzyskania przychodu? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby urząd skarbowy uznał rozliczenie za prawidłowe? – pyta czytelnik.

Organy podatkowe zgadzają się w podobnych przypadkach, że wydatek na nocleg ma związek z działalnością gospodarczą, więc podlega odliczeniu. Kluczowe jest jednak, aby przedsiębiorca nie tylko posiadał faktury dokumentujące poniesienie danej opłaty, ale potrafił w razie wątpliwości udowodnić, że przysłużyła się ona do osiągnięcia przychodów z prowadzonej przez niego działalności.

Przykładem rozstrzygnięcia korzystnego dla podatnika może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 20 marca 2015 r. (IPTPB1/4511-44/15-2/MD). Z pytaniem zwróciła się kobieta, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa finansowego, polegającego na sprzedaży produktów bankowych oraz ubezpieczeniowych. Miejscem prowadzenia działalności jest biuro. Zdarza się jednak, że klient pochodzi spoza obszaru województwa. Tymczasem charakter pracy podatniczki wymaga jej osobistego dojazdu do klienta i przeprowadzenia rozmowy handlowej, dokonania inspekcji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej wraz z przygotowaniem notatki fotograficznej. W trakcie takich wyjazdów wnioskodawczyni będzie ponosić wydatki na noclegi w hotelu, ponieważ wyjazdy będą trwać kilka dni. Podatniczka zaznaczyła, że opłaty za hotel będą miały bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy z instytucjami, z którymi współpracuje. Nie mają żadnego związku z celami osobistymi. Kobieta zapytała, czy w tej sytuacji może odliczyć ponoszone wydatki.

Organ podatkowy uznał, że tak. Przypomniał jednocześnie, że wydatek, który jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodu, powinien spełniać łącznie trzy warunki:

- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

- nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, tzn. wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,

- musi być należycie udokumentowany.

Organ zaznaczył, że warunkiem koniecznym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi noclegowe jest wykazanie celowości wydatku i jego związku z przychodem (źródłem przychodu).

O tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje sam przedsiębiorca i to na nim spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością firmy. Podatnik musi zatem udowodnić, że poniesienie tych wydatków ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w przypadku wystąpienia sporu w tej kwestii.

Ponadto, na podatniku ciąży obowiązek należytego udokumentowania poniesionego wydatku. Przedsiębiorca nie może jednak ograniczać się wyłącznie do posiadania faktury bądź też innego dowodu stwierdzającego wyłącznie wysokość opłat. Organ podatkowy zaznaczył, że przedsiębiorca musi dysponować dowodami, które umożliwiają w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku na usługi noclegowe z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Dowody te muszą też potwierdzać racjonalność poniesionych wydatków.

W tej sytuacji, skoro wydatki na hotel mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy z instytucjami, z którymi współpracuje podatniczka, oraz nie mają żadnego związku z celami osobistymi, to należy uznać je za związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że trudno przypisać je konkretnym przychodom. W konsekwencji opłaty te mają wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu obecnie lub w przyszłości.

Na podstawie opisu przedstawionego we wniosku organ uznał, że wydatki na noclegi faktycznie poniesione i odpowiednio udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Zastrzegł jednak, że postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnych nie jest postępowaniem dowodowym, które może być prowadzone w toku kontroli podatkowej, czy postępowania podatkowego lub czynności sprawdzających. Organ wydający interpretację indywidualną nie może więc zbadać w sensie merytorycznym sprawy podatkowej wynikającej z przytoczonego we wniosku stanu faktycznego, lecz jedynie pozytywnie lub negatywnie ocenić, z przytoczeniem przepisów prawa podatkowego, czy stanowisko pytającego jest słuszne i znajduje oparcie w okolicznościach przedstawionego stanu faktycznego.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu szkoleń z zakresu prawa pracy. Mam własne biuro, ale najczęściej organizuję szkolenia w siedzibach firm, które wykupiły u mnie taką usługę. Zajęcia zwykle odbywają się w moim mieście. Zdarza się jednak, że muszę wyjechać na wykłady do innego miasta, co wiąże się z koniecznością noclegu w hotelu. Czy opłata za hotel może być kosztem uzyskania przychodu? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby urząd skarbowy uznał rozliczenie za prawidłowe? – pyta czytelnik.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO