Sprzedaż po wynajmie nieruchomości a zwolnienie z VAT

Gdy przedmiotem transakcji jest budynek, którego część była po wybudowaniu wynajmowana, uzasadnione jest odejście od zasady obciążenia dostawy jedną stawką VAT. W takim przypadku zbycie jest tylko częściowo zwolnione z daniny.

Aktualizacja: 25.05.2015 08:03 Publikacja: 25.05.2015 05:50

Sprzedaż po wynajmie nieruchomości a zwolnienie z VAT

Foto: www.sxc.hu

W przypadku sprzedaży nieruchomości zabudowanych, możliwe jest, pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie o VAT przesłanek, skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Ustalenie, czy w konkretnej sytuacji znajdzie zastosowanie zwolnienie, wymaga w pierwszej kolejności zweryfikowania, czy miało miejsce tzw. pierwsze zasiedlenie sprzedawanej nieruchomości >patrz ramka. Niewątpliwie, do pierwszego zasiedlenia może dojść w wyniku wynajmu obiektu budowlanego. Problematyczna jest jednak kwestia, jak traktować sytuację, gdy wynajmowana jest część budowli bądź budynku. Czy pierwsze zasiedlenie odnosi się wówczas jedynie do udostępnionej w drodze najmu części obiektu czy do całego budynku (budowli)?

Grunt jak posadowiony na nim obiekt

Na wstępie warto przedstawić wynikające z ustawy o VAT zasady regulujące kwestię opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanych.

Po pierwsze, w przypadku nieruchomości zabudowanych, sposób opodatkowania dostawy gruntu uwarunkowany jest zasadami opodatkowania posadowionego na nim budynku/budowli. Innymi słowy, dla celów podatku od towarów i usług grunt dzieli los podatkowy posadowionych na nim budynków (lub budowli). Jeżeli więc dostawa budynków/budowli będzie zwolniona z VAT, to wówczas dostawa gruntu, na którym położone są te budynki (lub budowle), także będzie zwolniona z VAT.

W dwóch wariantach

W ustawie o VAT przewidziano zwolnienie dla dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem sytuacji gdy dostawa danego obiektu jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia bądź w okresie krótszym niż dwa lata od momentu pierwszego zasiedlenia. Zwolnienie to wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jeżeli nie są spełnione warunki umożliwiające skorzystanie z omawianego zwolnienia (czyli przykładowo wtedy, gdy dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia), to wówczas należy przeanalizować, czy transakcja podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. W celu stwierdzenia, czy dana dostawa jest zwolniona z VAT i na jakiej podstawie, konieczne jest zatem ustalenie, czy doszło do pierwszego zasiedlenia.

Z definicji pierwszego zasiedlenia wynika, że w wyniku wynajmu budynku bądź budowli może dojść do pierwszego zasiedlenia, gdyż oddanie w najem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Wątpliwości może jednak budzić sytuacja, gdy wynajmowana jest część budowli (budynku). Czy wówczas pierwsze zasiedlenie odnieść należy wyłącznie do wynajętej części obiektu czy do całości?

Rozstrzygnięcie WSA

Zagadnienie to było przedmiotem wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 23 stycznia 2015 r. (I SA/Kr 1767/14). W analizowanym przez sąd stanie faktycznym, podatnik (przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą) wybudował na posiadanej nieruchomości budynek administracyjno-handlowy, który był częściowo wynajmowany. W pozostałym zakresie budynek wykorzystywany był na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W ocenie podatnika, w rozważanej sprawie doszło do pierwszego zasiedlenia całego obiektu, także w odniesieniu do części, która nie była przedmiotem wynajmu. Z tym poglądem nie zgodził się jednak sąd orzekający w sprawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zauważył, że zarówno art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wprowadzający zwolnienie dla dostawy budynków bądź budowli, jak również art. 2 pkt 14 ustawy o VAT zawierający definicję pierwszego zasiedlenia, odnoszą się do budynków, budowli bądź ich części. W konsekwencji można mówić o pierwszym zasiedleniu budynków, budowli bądź ich części. Jeżeli zatem dany budynek będzie po jego wybudowaniu wynajmowany w całości, to wówczas dojdzie do pierwszego zasiedlenia całego obiektu. Natomiast w przypadku, gdy budynek zostanie oddany w najem w części, pierwsze zasiedlenie odnosić należy wyłącznie do wynajmowanej części obiektu. W rezultacie może dojść do sytuacji, w której sprzedaż wynajmowanej części budynku będzie zwolniona z VAT (z uwagi na to, że w wyniku wynajmu doszło do pierwszego zasiedlenia), a jednocześnie niewynajmowana część obiektu będzie opodatkowana VAT (gdyż dostawa niewynajmowanej części będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia).

Wyjątek od ustawowej zasady

Sąd podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT możliwe jest opodatkowanie sprzedaży budynku w części, a w części zwolnienia sprzedaży tego obiektu od opodatkowania. Zasadą wprawdzie jest, że jedna dostawa towarów opodatkowana jest jedną stawką VAT. Jednak w wyjątkowych przypadkach możliwe jest oddzielne opodatkowanie określonych składników tej dostawy, jeżeli z przepisów wyraźnie wynika taka ewentualność bądź konieczność.

W rozważanym przypadku takimi przepisami są art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, które wyraźnie wskazują, że możliwość zwolnienia z VAT dostawy budynków (budowli), jak i pierwsze zasiedlenie odnoszą się do budynków, budowli lub ich części. Z tego względu w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest budynek, który po wybudowaniu był tylko w części wynajmowany, uzasadnione jest odejście od zasady opodatkowania dostawy jedną stawką VAT i uznanie, że sprzedaż budynku jest w części zwolniona, a w części opodatkowana VAT.

Ważne, bo z praktyki

Argumentacja zaprezentowana przez sąd zasługuje na uwzględnienie. Za słuszny należy uznać wniosek, że w przypadku wynajmu części budynku po jego wybudowaniu, o pierwszym zasiedleniu można mówić wyłącznie w odniesieniu do wynajmowanej części obiektu. W rezultacie może zatem dojść do sytuacji, w której sprzedaż danego budynku będzie w części zwolniona, a w części opodatkowana VAT. Kwestia ta może mieć istotne znaczenie w wielu przypadkach, gdyż w praktyce niejednokrotnie wynajmowane są tylko części budynków bądź budowli.

Autorka jest konsultantką podatkową w ECDDP Sp. z o. o.

Pierwsze zasiedlenie według ustawy o VAT

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

- wybudowaniu lub

- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

W przypadku sprzedaży nieruchomości zabudowanych, możliwe jest, pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie o VAT przesłanek, skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Ustalenie, czy w konkretnej sytuacji znajdzie zastosowanie zwolnienie, wymaga w pierwszej kolejności zweryfikowania, czy miało miejsce tzw. pierwsze zasiedlenie sprzedawanej nieruchomości >patrz ramka. Niewątpliwie, do pierwszego zasiedlenia może dojść w wyniku wynajmu obiektu budowlanego. Problematyczna jest jednak kwestia, jak traktować sytuację, gdy wynajmowana jest część budowli bądź budynku. Czy pierwsze zasiedlenie odnosi się wówczas jedynie do udostępnionej w drodze najmu części obiektu czy do całego budynku (budowli)?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP