Małe klauzule obejścia prawa zniechęcą do specjalnej strefy inwestycji w Polsce

Pomysł uczynienia z Polski wielkiej strefy inwestycji może storpedować klauzula podatkowa.

Aktualizacja: 08.11.2017 06:13 Publikacja: 07.11.2017 18:00

Małe klauzule obejścia prawa zniechęcą do specjalnej strefy inwestycji w Polsce

Foto: Adobe Stock

Rząd chce zachęcić firmy do inwestycji. Pomysł jest prosty: całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych w możliwości uzyskania wsparcia w formie zwolnienia od podatku dochodowego. Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji – bo o nim mowa – to idea słuszna. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, konkretnie w jednym, który może odstraszyć inwestorów.

Projekt oprócz zasad wsparcia w postaci zwolnień podatkowych zawiera niepokojące ograniczenia. Chodzi o tzw. małe klauzule obejścia prawa podatkowego w PIT i CIT.

– Przyjęte w nich rozwiązania wskazują wprost na wyłączenie prawa do zwolnienia, gdy osiąganie dochodów z działalności objętej wsparciem jest m.in. wynikiem czynności, których głównym celem było uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego – zauważa Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

Podatkowy straszak

Tymczasem to właśnie zwolnienia z podatków mają być wabikiem dla inwestycji.

– Nie wiem, po co do projektu wprowadzono rozwiązania na kształt klauzuli obejścia prawa podatkowego. Ma ona podważyć korzyść podatkową, a przecież jednym z głównych powodów, a często nawet jedynym, dla których firmy decydują się na inwestycje strefowe, są zwolnienia z podatków – dziwi się Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo.

Podobnego zdania jest Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. Pomysł, żeby teren całej Polski uznać za specjalną strefę ekonomiczną, uważa za bardzo dobry, ale nie rozwiązania podatkowe.

– Wprowadzenie klauzuli będzie poważnym ryzykiem dla firm, co skutecznie odstraszy je od rozwiązań, które przecież miały zachęcić do inwestycji – uważa.

Michał Stolarek, radca prawny i partner w kancelarii Stolarek & Grabalski, wyjaśnia, że przy takich niejasnych i nieprecyzyjnych zapisach utrata zwolnienia nastąpi na warunkach dyktowanych przez organy podatkowe. A Dariusz Malinowski, doradca podatkowy i partner w KPMG, zwraca uwagę, że konsekwencje zastosowania klauzuli mogą być bardzo bolesne dla podatnika.

Dotkliwe sankcje

– Nie tylko straci prawo do zwolnienia, ale też będzie musiał zapłacić podatek wstecz za cały okres korzystania z niego. Będzie również zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dochodu, dla którego utracił prawo do preferencji – podkreśla.

Zdaniem Michała Wojtasa ustawodawca tworzy kolejną pułapkę na podatników, bo potencjalnie każdemu, kto zainwestuje na nowych zasadach i skorzysta z zachęty podatkowej, bez solidnego uzasadnienia ekonomicznego, będzie można postawić zarzut obejścia prawa. Dlatego jak inni uważa, że resorty rozwoju i finansów powinny przyjrzeć się sprawie i wyeliminować kontrowersyjne rozwiązanie. ©?

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Stanowisko ministerstw: rozwoju i Finansów

Proponowana klauzula zawarta w przepisach projektu ma służyć przeciwdziałaniu nadużyciom w korzystaniu ze zwolnień podatkowych, które są odstępstwem od zasady równości i sprawiedliwości opodatkowania. Ostateczny kształt projektu ustawy będzie jednak wynikiem trwających konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Uwagi i opinie napływające do ministerstwa są poddawane wnikliwej analizie i z pewnością przyczynią się do opracowania projektu ustawy, który w finalnej wersji będzie satysfakcjonujący dla wszystkich zainteresowanych. Przede wszystkim dla przedsiębiorców, aby mieli zapewnione optymalne warunki inwestowania.

SSE
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego