Opłaty za gotowość produkcyjną są objęte zwolnieniem strefowym

Usługa gotowości do produkcji jest, oprócz samej produkcji i dystrybucji wyrobów gotowych, jednym z przejawów działalności gospodarczej wykonywanej przez spółkę w ramach decyzji o wsparciu oraz na terenie SSE (Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT dotyczy więc zarówno uzyskiwanego przez spółkę wynagrodzenia z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, jak również wynagrodzenia za utrzymanie zdolności produkcyjnych.

Publikacja: 06.11.2023 02:00

Opłaty za gotowość produkcyjną są objęte zwolnieniem strefowym

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 września 2023 r. (III SA/Wa 1096/23).

Spółka należy do grupy kapitałowej, która jest liderem na rynku wytwarzania zaawansowanych technologicznie wyrobów polimerowych. Działa w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) na podstawie decyzji o wsparciu. Decyzja ta została pozyskana na przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na budowie nowego zakładu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka działa jako producent kontraktowy. Głównym klientem jest zleceniodawca z Wielkiej Brytanii, który angażuje spółkę do produkcji wyrobów i ich sprzedaży bezpośrednio do wskazanych przez siebie klientów oraz zarządza relacjami z klientami. Spółka musi przy tym utrzymywać gotowość produkcyjną niezależnie od liczby zamówień, co generuje stałe koszty. Z tej przyczyny planuje wprowadzenie opłaty należnej od zleceniodawcy za niewykorzystane moce produkcyjne, wynagradzającej gotowość do produkcji i rekompensującej część kosztów operacyjnych. Opłata zostanie szczegółowo opisana w odrębnej umowie zawartej między spółką a zleceniodawcą.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży