Da się obniżyć podatek minimalny do zapłaty

Obliczenie rentowności albo straty oraz podstawy opodatkowania jest skomplikowane i wymaga uwzględnienia dużej liczby danych. Po przeprowadzeniu tej kalkulacji może się okazać, że niewielu przedsiębiorców zapłaci podatek minimalny.

Publikacja: 16.01.2024 02:00

Da się obniżyć podatek minimalny do zapłaty

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2024 r. przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego mają już zastosowanie. Dla przypomnienia: podatek ten został wprowadzony na mocy nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., ale na lata 2022 i 2023 przewidziano specjalne zwolnienie z podatku, a od 2023 r. dodatkowo wprowadzono zmiany zasad podlegania podatkowi i jego kalkulacji. Podatek minimalny został uregulowany w art. 24ca ustawy o CIT.

Obecnie podatkowi minimalnemu w założeniu podlegają spółki i podatkowe grupy kapitałowe wykazujące stratę lub rentowność poniżej oczekiwanych przez ustawodawcę 2 proc. Kalkulacja zarówno rentowności bądź straty na potrzeby podlegania podatkowi, jak i samej podstawy opodatkowania jest skomplikowana i wymaga uwzględnienia wielu danych. Dodatkowo warto pamiętać, że przepisy przewidują także możliwość zastosowania odliczeń od podstawy opodatkowania.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?