Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 04.12.2019 15:15 Publikacja: 08.12.2019 00:01
Foto: AdobeStock
- Czy pracodawca powinien zastosować wypowiedzenie zmieniające w przypadku zmiany powierzonych obowiązków osobie, która jest w ochronie przedemerytalnej? A jeżeli tak, to czy dodatek wyrównawczy należy uwzględnić obliczając zasiłek chorobowy, normalne wynagrodzenie i dodatek do godzin nadliczbowych oraz przy ustalaniu nagrody rocznej? – pyta czytelnik.
Dodatek wyrównawczy wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Nie uwzględnia się go natomiast ustalając dodatek (50 proc. lub 100 proc.) przysługujący w ramach rekompensaty za przepracowane nadgodziny.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Zlecanie pracy nadliczbowej po przekroczeniu rocznego ograniczenia to wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za uporczywość poleceń nadgodzin szef może ponieść nawet odpowiedzialność karną.
W 2024 r. sędziowie i prokuratorzy mają dostać wynagrodzenia liczone według wartości, które wynikają z prawa o ustroju sądów powszechnych, a nie z ustawy okołobudżetowej.
Jedyny zatrudniony na danym stanowisku nie wywalczy dodatkowych pieniędzy, powołując się na rzekomo lepszą sytuację osób na niższych posadach.
Listopad był już trzynastym z kolei miesiącem, gdy nastroje w gospodarstwach domowych się poprawiły. Do optymizmu konsumentów przyczynił się spadek inflacji przy wciąż szybkim wzroście płac. Dla firm to pozytywna wiadomość.
Niepewność sytuacji gospodarczej, rosnące koszty zatrudnienia, niedostępność pracowników to główne bariery ograniczające zdaniem firm ich działalność.
Uczeń w szkole potrzebuje dorosłego, który wskaże mu życiową drogę, a nie tylko kogoś, kto przekaże mu wiedzę z danego przedmiotu.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Płace wciąż nie dogoniły inflacji, jeśli porówna się zarobki od początku roku 2023 z takim samym czasem w roku ubiegłym.
We wtorek wieczorem Sejm opublikował harmonogram prac na najbliższe dni. W poniedziałek 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé. Na godzinę 15 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu PiS.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w nocy Most Krymski był zamknięty dla ruchu samochodowego.
W nowelizowanej ustawie o transporcie drogowym rząd zamierza także doprecyzować rolę pośredników i ukrócić łańcuszek zleceniodawców w transporcie drogowym.
Polski Związek Piłki Nożnej miał podjąć decyzję o odsunięciu od reprezentacji Polski Jakuba Kwiatkowskiego, rzecznika PZPN i team menagera kadry.
Chinom grożą karne cła UE na samochody elektryczne oraz sankcje dla firm dostarczających Rosji produkty nadające się do wojny. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówi o wprowadzeniu tych środków na krótko przed swoją wizytą w Pekinie.
Urzędnicy w Wołgogradzie za wszelką cenę chcą przywrócić starą nazwę Stalingrad, próbując przypodobać się Putinowi.
Posłowie i senatorowie poszli do prokuratury w sprawie uchwały nawołującej do nieprzestrzegania wyroku ETPCz w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce.
- Na pewno wpływy rosyjskie w Polsce trzeba badać, powinny to badać służby, prokuratura, być może jakieś specjalne organy. Natomiast zabrano się do tego nie po raz pierwszy ośmieszając czy doprowadzając do karykatury tego rodzaju działania - uważa wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
Tiger Woods wrócił na pole golfowe. Nie w roli komentatora lub pomocnika syna, ale jako pełnoprawny uczestnik turnieju zawodowego Hero World Challenge na Bahamach. Mimo pewnych słabości pokazał, że chęć rywalizacji wciąż go napędza
Ofiarą ataku hakerów padł portal 23andMe pomagający znaleźć m.in. rodzinne powiązania. Część danych została już opublikowana na forum hakerskim jako lista osób o żydowskim pochodzeniu, co wzbudziło obawy przed atakami na tle rasowym i etnicznym
Omawiane od lat projekty przekształcenia ITD w służbę mundurową i odzespoloną trafią do Sejmu.
Rząd we wtorek opowiedział się za wyrównaniem pensji prokuratorów za 2023 r. W 2024 r. mają już być wynagradzani według ustawy – prawo o prokuraturze, a nie ustawy okołobudżetowej, która zaniżała kwoty bazowe.
Lublin ma nowy dworzec. Obiekt otrzymał już decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Nowe centrum komunikacyjne zyskały też ostatnio Wadowice czy Zakopane.
W XIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk Leopolda Lisa-Kuli na warszawskim Targówku doszło we wtorek do ataku z użyciem noża. Ranny został jeden uczniów.
Dolar znów zyskuje na wartości wobec euro. Kurs głównej pary walutowej zniżkuje piąty dzień z rzędu.
Pamela Anderson pojawiła się na czerwonym dywanie bez makijażu. Co o nowym trendzie sądzi makijażystka?
Nowy rząd Donalda Tuska jeszcze nie zaczął rządzić, a już musi radzić sobie z wiatrakowymi turbulencjami. Przebieg tej sprawy wiele nam mówi o tym, jak dalej będzie wyglądała współpraca w koalicji i nie tylko.
37 nadawców weźmie udział w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö. Nie wiadomo, jak zostanie wybrana piosenka pod szyldem TVP, które, wedle wszystkich informacji, czekają zmiany, a może wręcz likwidacja.
Ścigany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin jutro opuści Rosję i poleci tam, gdzie aresztowanie mu nie grozi - do Arabii Saudyjskiej i ZEA. Celem są pieniądze, kontrakty dla rosyjskich koncernów i arabskie inwestycje w Rosji.
Trójmiasto wygrało w tym roku w krajowym rankingu najbardziej atrakcyjnych miast pod kątem przeprowadzki za pracą.
Jak podaje cnn.com, słynna bluzka, którą księżna Diana miała na sobie w dniu ogłaszania zaręczyn z księciem Karolem w 1981 roku, ma trafić na sprzedaż.
Alga Zaharescu pełni funkcję Lead Interior Designer w Maserati. Chętnie opowiada o tym, jak obrała tę ścieżkę zawodową i jak odnajduje się w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas