Ustawa okołobudżetowa na 2019 r. - naruszenie procedur legislacyjnych

Partnerzy społeczni nie kryją oburzenia na rząd. Po raz kolejny wysłał do Sejmu projekt, tym razem ustawy okołobudżetowej, z naruszeniem procedur legislacyjnych wymagających wysłuchania ich opinii i odniesienia się do uwag.

Publikacja: 23.10.2018 07:43

Ustawa okołobudżetowa na 2019 r. - naruszenie procedur legislacyjnych

Foto: Fotolia.com

Zastrzeżenia związków zawodowych i organizacji pracodawców wzbudziła ustawa okołobudżetowa na 2019 r. przewidująca znaczące obciążenie Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W myśl projektu, który trafił do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego, na początku grudnia oba te fundusze zostaną obciążone wielomiliardowymi wydatkami na cele niezwiązane z ich działalnością. To wydatki na dopłaty do składek na pracownicze plany kapitałowe, dotacja do Funduszu Solidarnościowego, wypłata wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów czy dofinansowanie wynagrodzeń młodocianych. Rząd uznał projekt za pilny, więc partnerzy społeczni dostali tylko 21 dni (zamiast 30) na konsultacje. Zanim zdążyli wyrazić opinię (krytyczną), projekt został przesłany przez rząd do Sejmu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt