Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 grudnia 2015 r. (I PK 1/15).
Stan faktyczny
Żołnierz został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i uzyskał emeryturę wojskową. W związku z zakończeniem służby otrzymał stosowną odprawę. Już jako emeryt wojskowy podjął pracę u pracodawcy, z którym po jakimś czasie rozwiązał umowę o pracę na podstawie porozumienia stron. Były żołnierz domagał się od tego pracodawcy wypłaty odprawy emerytalnej twierdząc, że wypłacona mu wcześniej odprawa „wojskowa" nie stanowiła odprawy emerytalnej. Pracodawca twierdził natomiast, iż taka odprawa mu się nie należy, gdyż zgodnie z obowiązującymi u niego przepisami wewnętrznymi pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Orzeczenia sądów
Sąd I instancji nie przyznał racji byłemu żołnierzowi. Wskazał na dominujący w orzecznictwie pogląd, zgodnie z którym zmiana statusu pracownika – emeryta na status wyłącznie emeryta uprawnia pracownika do odprawy emerytalnej, jeśli pracownik wcześniej takiego świadczenia nie otrzymał. Stwierdził przy tym, że odprawa wypłacona żołnierzowi, który nabył uprawnienia emerytalne, pełni funkcję odprawy emerytalnej i ma taki sam charakter jak odprawa emerytalna wypłacana pracownikom na podstawie art. 921 § 1 kodeksu pracy. Wyrok ten podtrzymał sąd II instancji wskazując, że nie ma żadnych racjonalnie uzasadnionych podstaw, aby żołnierz, który otrzymał odprawę o charakterze i funkcjach odprawy emerytalnej i pobiera emeryturę wojskową, otrzymał świadczenie przewidziane w art. 921 § 1 k.p.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Wskazał przy tym, iż uwadze tego sądu uszło, że żołnierz zawodowy nie jest pracownikiem, a odprawa przewidziana w art. 84 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (w jej ówczesnym brzmieniu) nie jest świadczeniem ze stosunku pracy. W konsekwencji otrzymanie odprawy przysługującej z tytułu zwolnienia ze służby wojskowej, niezależnie od charakteru tego świadczenia, nie wyłącza prawa do odprawy emerytalnej przysługującej pracownikowi z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę i związanej z tym utraty statusu pracownika. ?
Zdaniem eksperta
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach