Taka sankcja wynika wprost z art. 58 kodeksu cywilnego. Z tego zapewne powodu [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 13 stycznia 2011 r. (III CZP 119/10)[/b] uznał, że postanowienie wzorca umowy sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawy nie może być uznane za niedozwolone postanowienie umowne w rozumieniu art. 385[sup]1[/sup] § 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego[/link].
W myśl tego przepisu postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Listę takich niedozwolonych klauzul (abuzywnych) zdarzających się w praktyce najczęściej zawiera art. 385[sup]3[/sup] k.c.
W art. 385[sup]1[/sup] § 1 k.c. zastrzeżono, że nie dotyczy on postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. Na studiach płatnych takim głównym świadczeniem studenta na rzecz uczelni jest niewątpliwie czesne.
[srodtytul]Kara umowna i odsetki od studenta[/srodtytul]
W sprawie, której dotyczy wskazana uchwała, chodziło o postanowienia stosowanego przez uczelnię prywatną wzorca o nazwie „Umowa ze studentem”.