[b]Rz: Czy jest niebezpieczeństwo, że instytucje finansowe uzyskają jakieś nieuzasadnione korzyści kosztem osób starszych oddających im mieszkania w ramach odwróconej hipoteki?[/b]
[b]Marcin Muszel:[/b] Przede wszystkim należy pamiętać, że w związku z zawarciem umowy o kredyt odwrócony w ogóle nie dochodzi do oddania nieruchomości bankowi. Takie przejęcie przez bank nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy i to tylko, gdy spadkobiercy nie spłacą kwoty zadłużenia.
Należy także pamiętać o tym, że po śmierci kredytobiorcy, po przejęciu nieruchomości przez bank i jej sprzedaży, bank będzie zobowiązany do rozliczenia się ze spadkobiercami kredytobiorcy. Rozliczenie ma polegać na tym, że w razie uzyskania ze sprzedaży nieruchomości większej kwoty niż suma pozostającego do spłaty kredytu (obejmującego kredyt, odsetki i pozostałe opłaty związane z udzieleniem kredytu przewidziane w umowie), nadwyżka będzie musiała trafić do spadkobierców.
[b]Janusz Dzianachowski:[/b] Istotne jest również to, że ewentualne przejęcie nieruchomości na własność przez bank od spadkobierców lub kuratora spadku ma się odbyć po cenie rynkowej, określonej przez rzeczoznawcę.
Należy także pamiętać, że spadkobiercy będą mogli spłacić kredyt, unikając tym samym konieczności sprzedaży nieruchomości.