Z tego tekstu dowiesz się:
- jak uniknąć kary za spóźnienie się ze złożeniem PIT
- jak sporządzić tzw. czynny żal
- jaka kara grozi za niezłożenie PIT za 2024 rok
- kiedy można złożyć korektę zeznania
Zeznania PIT za 2024 r. trzeba było złożyć najpóźniej 30 kwietnia. Co zrobić, jeśli przeoczyliśmy ten termin i chcemy uniknąć kary?
– Jak najszybciej złożyć zeznanie wraz z czynnym żalem, czyli pismem informującym o niedopełnionym obowiązku – radzi Krajowa Informacja Skarbowa.
Zeznanie PIT po terminie – trzeba złożyć czynny żal
Jak to zrobić? – Zeznanie można złożyć przez system e-Deklaracje, który jest w serwisie e-Urząd Skarbowy, można też do niego wejść przez stronę podatki.gov.pl. Czynny żal można natomiast wysłać ze swojego konta w e-Urząd Skarbowy. Jest tam dział „Złóż dokument”, w którym sporządzimy takie pismo. Oczywiście zeznanie z czynnym żalem można wysłać też pocztą albo złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym – podpowiada Krajowa Informacja Skarbowa. Przypomina, że obecnie nieaktywna jest usługa Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (ma być uruchomiona najpóźniej 8 maja).
Czy składając czynny żal, unikniemy kary?
Podstawa prawna czynnego żalu to art. 16 § 1 kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.