Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił się podatnik prowadzący firmę odpłatnie udostępniającą nieruchomości, głównie o charakterze komercyjnym. Wynajmował indywidualnie dwa grunty, sklep i pawilon handlowo-usługowy. Dodatkowo, w ramach spółki cywilnej prowadzonej z żoną 14 lokali usługowych oraz jedno mieszkanie.
Podatnik postanowił zamknąć działalność, zarówno prowadzoną indywidualnie jak i tę w spółce. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Zamierzali następnie zawrzeć nowe umowy, w ramach najmu prywatnego. Pytający uznał, że może opodatkować profity z nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych daniną w stawce 8,5 proc., bez możliwości odliczenia kosztów. Jego zdaniem nie ma znaczenia ilość nieruchomości, lecz charakter zawartych umów (IPTPB1/415-72/13-5/AG).
Izba skarbowa nie miała zastrzeżeń.
– Co do zasady, wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza – wyjaśnił organ. Po rezygnacji z prowadzenia firmy podatnik będzie mógł wybrać opodatkowanie ryczałtem.
Liczba lokali nie decyduje o formie opodatkowania dochodu z najmu nieruchomości