Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił wystąpić z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego. Wątpliwości nabrał, rozpatrując sprawę księgi wieczystej założonej dla działki, przez którą miała przebiegać droga.
Działka została wydzielona z większej nieruchomości (o pow. 3 ha) na podstawie specprzepisów. Chodzi konkretnie o ustawę z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, czyli specustawę drogową.
Okazało się, że w księdze wieczystej całej nieruchomości (tj. przed odłączeniem działki) umieszczona była wzmianka o wszczęciu egzekucji. Z tego powodu referendarz sądowy, zakładając księgę wieczystą dla wydzielonej działki, przeniósł do niej też wzmiankę o trwającej egzekucji.
Od postanowienia referendarza odwołał się wojewódzki zarząd dróg. Jego zdaniem wpis wzmianki jest niezasadny, ponieważ nabycie tej działki nastąpiło na podstawie specustawy drogowej. Ma ono więc charakter pierwotny, a to oznacza, że wygasły wszelkie obciążenia. Wzmianka o egzekucji nie powinna więc widnieć w księdze wieczystej.
Sąd Okręgowy nabrał wątpliwości, kto ma rację. Dlatego postanowił poprosić o pomoc SN.