W placówce feryjnej wolne przede wszystkim w wakacje

Poza miesiącami wakacyjnymi nauczyciel może korzystać z urlopu bezpłatnego. Potrzeba może wynikać z celów dydaktycznych albo ważnych przyczyn. Decyzja o udzieleniu tego urlopu zależy jednak od woli dyrektora placówki.

Publikacja: 06.07.2023 02:00

W placówce feryjnej wolne przede wszystkim w wakacje

Foto: AdobeStock

Powszechnie uważa się, że nauczyciele w szkołach feryjnych mogą przebywać tylko na takich urlopach, które potocznie nazywamy feriami zimowymi i wakacjami szkolnymi. Wówczas mają odpoczywać i załatwiać swoje sprawy osobiste. A wiadomo, że styczeń i luty oraz lipiec i sierpień to najdroższe miesiące urlopowe. Czasem chciałoby się odpocząć poza sezonem, bo taniej i mniej tłoczno. Skoro nauczyciele szkól feryjnych nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego w czasie trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych, to czy jedynym rozwiązaniem, w razie potrzeby, jest złożenie wniosku do dyrektora placówki feryjnej o udzielenie urlopu bezpłatnego?

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt