Ministerstwo Finansów poinformowało, że na Polskim Ładzie wszyscy nauczyciele zarabiający poniżej 11 141 zł brutto miesięcznie zyskają lub ich pensja się nie zmieni. Wielu za styczeń otrzymało jednak niższe niz dotychczas wynagrodzenia. Nawet o ponad 300 zł.

– Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z góry, więc jako pierwsi odczuli skutki zmian – mówi Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od stycznia nie można już odliczyć składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

– Rekompensatę miała stanowić ulga dla klasy średniej – mówi Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting. Ulga jest naliczana automatycznie uprawnionym do niej, czyli osiągającym dochody brutto od 5701 zł do 11 141 zł (tj. rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł). Problem w tym, że w razie przekroczenia kwot podatnik będzie musiał podczas rocznego rozliczenia zwrócić otrzymaną ulgę.

– Część nauczycieli składała wnioski o niestosowanie ulgi. Zarabiający nieco więcej niż 5701 zł nie mają pewności, czy tyle samo będą zarabiać od września. Trudno im przewidzieć, jak wysokie dodatki do wynagrodzenia otrzymają i czy będą mieli nadgodziny – mówi Urszula Woźniak.

– Miesięczna kwota zmniejszająca podatek to 425 zł. Przez cały rok to 5100 zł. Jeśli przy rozliczeniu rocznym okaże się, że ulga nie powinna być stosowana, nauczyciel będzie ją zwracał – mówi Alicja Borowska-Woźniak.

Mniej zarabiający powinni natomiast odczuć skutki podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Jeśli jednak nie złożyli u pracodawcy PIT-2, o korzyściach przekonają się dopiero w 2023 r., gdy urząd skarbowy zwróci im 5100 zł podatku. PIT-2 to oświadczenie pracownika umożliwiające pracodawcy obliczanie miesięcznych zaliczek na PIT z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku.

– Ważne, by przez przypadek nie złożyć PIT-2 w dwóch miejscach – mówi Alicja Borowska-Woźniak.

Czytaj więcej

Pracodawcy tną to, co pracownicy zyskali na Polskim Ładzie

Skutki Polskiego Ładu odczuwają też funkcjonariusze służb podległych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Funkcjonariusze mają wypłacane wynagrodzenia z góry. Na Polskim Ładzie tracimy od 60 do kilkuset zł miesięcznie. Dlatego prowadzimy rozmowy z ministerstwem – mówi Marcin Kolasa, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

– W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. uposażenia netto części policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spadną. Dlatego MSWiA podjęło działania mające na celu zniwelowanie niekorzystnych zmian – zaznacza wiceminister Maciej Wąsik w piśmie do związkowców.

Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej, że pensje nauczycieli są niższe. Zachęca także, by nauczyciele zgłaszali przypadki obniżenia płacy na adres informacja@mein.gov.pl.

Czytaj więcej

Jak "Polski Ład" wpłynie na zarobki - poradnik