Musimy też koniecznie pamiętać o wpisaniu w poz. 1, na górze pierwszej strony SD-Z2, własnego numeru identyfikacji podatkowej – NIP.
Wypełniony formularz można przesłać do urzędu skarbowego pocztą. O dochowaniu miesięcznego terminu decyduje data stempla pocztowego.
[ramka][b]CZYTELNICY PYTAJĄ[/b]
[srodtytul]Mieszkanie po ojcu bez podatku [/srodtytul]
[b]- Ostatnio odziedziczyłem mieszkanie własnościowe po ojcu na drugim końcu Polski (nie miał więcej dzieci). Mieszkam z mamą w domu komunalnym i nie mogę się przeprowadzić, ponieważ tutaj studiuję. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zwolnienie z podatku od spadku? [/b]
Skoro ojciec zmarł po 1 stycznia 2007 r., to dla skorzystania ze zwolnienia z podatku spadkowego wystarczy zawiadomienie urzędu skarbowego o spadku na druku SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od daty uprawomocnienia się tego postanowienia.
W razie sprzedaży mieszkania może wchodzić w rachubę inny podatek: dochodowy od sprzedaży nieruchomości. Jeśli czytelnik nie zdąży w tym czasie z zawiadomieniem, w rachubę wchodzi skorzystanie z ulgi mieszkaniowej.
[srodtytul]Nieodpłatne zniesienie współwłasności[/srodtytul]
[b]- W 2008 r. razem z bratankiem kupiłem na współwłasność działkę z zamiarem wspólnej budowy domu. Moja sytuacja materialna nie pozwala jednak na partycypowanie w takim przedsięwzięciu.
Chciałbym się zrzec notarialnie swojego udziału na jego rzecz. Czy będzie to darowizna i czy w związku z tym muszę zapłacić podatek?[/b]
Czynność, jaką zamierza pan przeprowadzić, nie jest darowizną. Stanowi natomiast „nieodpłatne zniesienie współwłasności”, które jest objęte podatkiem od spadków i darowizn.
[b]- Czy w związku z tym, że ma ono w istocie cel mieszkaniowy, bratankowi będzie przysługiwać jakieś zwolnienie?[/b]
Nie. Nabycie na podstawie nieodpłatnego zniesienia współwłasności jest zwolnione od podatku, ale wyłącznie wobec osób zaliczonych do I grupy podatkowej. Bratanek zaś należy do II grupy podatkowej.
[b]- W takim razie jaki podatek zapłacę, jeśli zdecyduję się na zrealizowanie mojego zamierzenia?[/b]
Podatek ten płaci nabywca, w tym wypadku bratanek. Podstawą opodatkowania będzie czysta wartość rynkowa udziału w nieruchomości, tj. po potrąceniu ewentualnych długów i ciężarów obciążających udział (np. długu hipotecznego), pomniejszona o kwotę wolną, która w odniesieniu do nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej wnosi 7276 zł.
Nadwyżka będzie opodatkowana wedle progresywnej skali tego podatku określonej dla nabywców zaliczonych do tejże grupy podatkowej. Podatek ten w zależności od wartości udziału będącego wynikiem nieodpłatnego zniesienia współwłasności wyniesie od 7 do 12 proc.
[srodtytul]Sprzedaż spadkowych dóbr[/srodtytul]
[b]- Matka zmarła w sierpniu 2009 r., a ojciec w 2004 r. Na mocy testamentu mieszkanie wraz z gruntem zostało sprzedane i kwota uzyskana z tego tytułu podzielona na czworo dzieci w równych częściach. Na każde przypadła kwota 52,4 tys. zł. Czy w tej sytuacji dzieci muszą zapłacić podatek i jaki?[/b]
Skoro mieszkanie było wyłączną własnością matki, to nie zapłacą podatku spadkowego, jeśli w ciągu sześciu miesięcy, licząc od uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zawiadomią urząd skarbowy.
Za to – co do zasady – obciąża ich inny podatek: podatek od dochodu ze sprzedaży mieszkania czy raczej udziałów w mieszkaniu przypadających na poszczególnych spadkobierców (wynosi on 19 proc.).
Jeśli jednak mogą się oni wylegitymować 12-miesięcznym okresem zameldowania na pobyt stały w tym mieszkaniu, także przed pięciu czy dziesięciu laty, to żadnej daniny nie zapłacą. Skorzystają z całkowitego zwolnienia z tego podatku.
[srodtytul]Kupno większego i darowizna [/srodtytul]
[b]- Mieszkanie lokatorskie o pow. 32 mkw. syn wykupił w maju 2008 r. za symboliczną złotówkę. Zmarł nagle w październiku 2008 r. W grudniu 2008 r. odbyła się sprawa spadkowa. Drugi syn, kawaler, odrzucił spadek po bracie i cały spadek przypadł mnie. W mieszkaniu tym mieszka i jest obecnie zameldowany ten drugi syn. Czy sprzedając to mieszkanie i kupując większe, mogę uniknąć płacenia podatku od sprzedaży? Czy mogę to mieszkanie darować bez podatku synowi? [/b]
Odpowiedź na oba pytania brzmi: tak.
Jeśli w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym czytelniczka sprzeda mieszkanie po zmarłym synu, wyda w całości pieniądze z tej transakcji na kupno innego mieszkania lub na kupno działki budowlanej, budowę domu itd., to skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży, który przy sprzedaży mieszkań i nieruchomości wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu.
Może też darować mieszkanie synowi bez obawy obciążenia tej darowizny podatkiem. Syn skorzysta bowiem w tym wypadku z całkowitego zwolnienia od spadków i darowizn, obejmującego członków najbliższej rodziny.
Trzeba się jednak liczyć przede wszystkim z wydatkiem w postaci wynagrodzenia notariusza za sporządzenie aktu darowizny i opłatą sądową w związku z wpisem do księgi wieczystej.[/ramka]
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/447728.html]Zobacz cały poradnik o testamentach, spadkach i darowiznach[/link][/b][/ramka]