W testamencie można wskazać jednego lub kilku spadkobierców oraz rozporządzić częścią lub całością swojego majątku. W przypadku formy notarialnej testator, czyli osoba, która dysponuje majątkiem, informuje o swojej woli notariusza. Na tej podstawie zostaje sporządzony dokument. Następnie notariusz odczytuje treść i jeśli wszystko się zgadza, akt notarialny zostaje podpisany. Oryginał dokumentu pozostaje w kancelarii, natomiast testator otrzymuje wypis. W razie potrzeby istnieje możliwość otrzymania kolejnych wypisów.
Jeśli spadkodawca wyrazi taką wolę, notariusz może zarejestrować testament w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Dzięki temu spadkobiercy będą mogli łatwo dotrzeć do dokumentu po śmierci testatora. Notariusze mają obowiązek przechowywania aktów notarialnych przez 10 lat. Następnie trafiają one do archiwum sądowego, z którego również można pobrać wypis. Nie trzeba się zatem martwić, że w razie zgubienia lub zniszczenia dokumentu, nie uda się go odzyskać.
Kto może zmienić testament notarialny?
Zgodnie z art. 943 Kodeksu cywilnego:
Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.
Dotyczy to każdego rodzaju testamentu, również sporządzonego w formie aktu notarialnego. Dokument staje się skuteczny dopiero po śmierci spadkodawcy. Warto jednak mieć na uwadze to, że wymogi dotyczące sporządzania oraz odwołania testamentu są dość restrykcyjne. Testator musi zjawić się u notariusza osobiście. W tym przypadku sprawa nie może zostać załatwiona przez pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego. Kolejnym wymogiem jest posiadanie przez testatora pełnej zdolności do czynności prawnych. Co za tym idzie, jeśli taka osoba została ubezwłasnowolniona, nie ma możliwości sporządzenia nowego testamentu ani odwołania poprzedniego. Warto dodać, że jeśli testator nie był osobą formalnie ubezwłasnowolnioną, ale jego świadomość w trakcie odwoływania lub zmiany testamentu była zaburzona, ważność testamentu może zostać podważona w toku sprawy sądowej o stwierdzenie nabycia spadku. Kiedy jeszcze można podważyć ważność dokumentu?