W zasadzie jest to inwestycja w apartament hotelowy: w budynku o wysokim standardzie kupujemy lokal przeznaczony na tzw. wynajem krótkoterminowy. Wszystkie lokale w apartamentowcu zwykle dzierżawi od właścicieli tzw. operator – profesjonalny zarządca obiektu, który oprócz utrzymywania budynku w należytym stanie zapewnia i obsługuje wynajem prywatnych apartamentów. Zarówno sam lokal jak i cały budynek jest wykończony i wyposażony według koncepcji operatora, co zapewnia jednolitość oferty dla turystów. Sam inwestor nie ma również swobody w korzystaniu ze swojego lokalu przynajmniej przez kilka lat, ale za to otrzymuje od operatora ustalone z góry pieniądze z wpływów za jego wynajem.
Dla optymalnego wykorzystania pieniędzy zainwestowanych w zakup lokalu w aparthotelu ważne jest odpowiednie planowanie podatkowe.
Odliczysz VAT, ale wynajmuj przez 10 lat
Na cenę lokalu w aparthotelu największy wpływ ma podatek VAT. Stawka 23% winduje cenę apartamentu, lecz zapłacony podatek można odzyskać.
Trzeba to uwzględnić już na etapie zawierania umowy z deweloperem i operatorem i zarejestrować się na potrzeby VAT jeszcze przed przekazaniem pierwszej zaliczki. Dzięki temu inwestor będzie mógł sprawnie odzyskać podatek z faktury dokumentującej tę wpłatę. Obecnie nie ma już wprawdzie wątpliwości, iż urząd skarbowy powinien zwrócić podatek także z faktur wystawionych dla inwestora przed jego rejestracją, lecz w praktyce łączy się to zwykle z wieloma niedogodnościami.